אטופיק דרמטיטיס ודרכי טיפול מומלצות

אטופיק דרמטיטיס הינה מחלת עור כרונית שיכולה לגרום לתסכול רב מאחר והיא מלווה בגרד כרוני ויובש קיצוני על העור שלעיתים נראה כמו פריחה. אטופיק דרמטיטיס עלולה להופיע בקרב ילדים כבר מגיל שנה ועד לגיל מבוגר. בימינו, טרם הצליחו לאבחן מה הבעיה הגנטית שגורמת למחלה להתפרץ, אולם יש סבירות גבוהה כי מדובר בפגמים על רקע גנטי שיכולים להוביל כמו מחלת הקדחת, השחפת או האסטמה. במאמר זה נרחיב אודות אטופיק דרמטיטיס ודרכי טיפול מומלצות.

אטופיק דרמטיטיס
Psoriasis on elbow

הגורמים העיקריים לפרוץ אטופיק

גורם עיקרי למחלה הינו רגישות יתרה של עור הגוף לתנאי הסביבה שבה הוא שוהה. זה יכול לבוא ידי ביטוי בעור יבש מאוד, הזעה מוגברת באזורים שונים בשל גרד. העור הופך לרגיש במיוחד וחדיר לגורמים חיצוניים כגון: אלרגניים, סטרס נפשי, תנאי אקלים של יובש או חום, חיידקים, וירוסים וגם תכשירי ניקוי או קוסמטיקה, צמחייה שמאפיינת אזור מסוים וכולי. בנוסף, גם שהייה ממושכת ולאורך זמן באזור תעשייתי, עלולה להשפיע על התפרצות המחלה.

איך היא תבוא לידי ביטוי על העור?

התלונה הבולטת מכל הינה גרד בלתי פוסק. הגירוד יכול להגיע למצב שבו הוא יכול לגרום להפרעת שינה, הפרעת ריכוז בעבודה או בלימודים, מה שיכול להצית סימפטומים כמו סטרס, מתח וחרדה. בגלל תופעת הגרד יכולה להופיע לרוב גם מעין פריחה באזור, שהיא אופיינית לבעיה והיא גורמת גם להחמרה והיא תבוא לידי ביטוי בכל אדם שסובל מכך בדרגות עוצמה שונות.

הפריחה

הפריחה, שאופיינית לרוב לכל מי שסובל ממחלת אטופיק דרמטיטיס תהיה מורכבת מנגעים אדומים וקטנטנים שבולטים על העור הנגוע. נגעים אלה יהפכו לאט לשכבה דלקתית שעליה גם יופיעו קשקשים רבים בשל הגרד המתמשך. הגרד עלול לגרום לזיהום משני בעור ובמצבים שהמחלה תתמשך לאורך זמן, העור יתעבה יותר ויהפוך להיות קשה ומחוספס.

היכן הפריחה נוטה להופיע?

האזור בו מתמקמת הפריחה יכול להשתנות לפי הגיל של אותו אדם שסובל מהבעיה. בקרב תינוקות היא עשויה להופיע יותר על הלחיים או על הקרקפת וגם באזור הצוואר והיא עלולה להתפשט לאברים כמו ברכיים ומפרקים ואף להגיע לאברי המין והישבן. הפריחה בקרב ילדים תתמקד לרוב בצוואר, בכפות הידיים, ברכיים ובקרסוליים, אולם יש מצבים בהם היא תגיע לכל חלקי הגוף. אצל מבוגרים האזורים הבולטים בעיקר יהיו צוואר, אברים באזור הפנים, בית החזה והגפיים.  

איך מטפלים באטופיק דרמטיטיס?

כל טיפול באטופיק דרמטיטיס יהיה טיפול ממושך שיותאם למצב הספציפי. אחת ההנחיות החשובות באטופיק דרמטיטיס היא שמירה על היגיינה האישית. כפי שצוין, המחלה עשויה להחמיר בזמן זיהומים של העור וזו הסיבה ששמירה על ניקיון הגוף יהווה חלק משמעותי בכל הטיפול. להלן מספר כללים באשר להיגיינת העור:

  • רצוי להתקלח באמבטיה עם שמנים טבעיים ולוותר על סבונים רגילים.
  • מומלץ שהמים יהיו פושרים.
  • מומלץ לייבש את העור באמצעות ספיגה ולא בשפשוף מסיבי.
  • מומלץ להשתמש בקרם לחות ארוגני שימנע את היובש של העור.  
  • כדאי לבחור בביגוד מאוורר וקליל מכותנה ולא מצמר.
  • הטמפרטורה האולטימטיבית בסביבה הינה 24 מעלות.

דרכי טיפול מומלצות

ישנם מקרים בהם טיפול באטופיק דרמטיטיס הינו הכרחי ויכול למנוע התדרדרות של המצב והחרפה בבעיית אטופיק דרמטיטיס. משחות סטרואידליות יסייעו לא פעם לטפל בגרד או בפריחה. כמו כן, גם משחות אנטיביוטיות יסייעו אל מול מזהמים, שיכולים להתקבע על העור של כל מי שסובל מאטופיק דרמטיטיס ולגרום להחרפה במצב העור. עוד טיפול מקומי שיכול לסייע והוא עובד על מערכת החיסונית של הגוף, הינו משחות אימונומודולטוריות. במידה והטיפולים המקומיים הללו אינם משפרים את המצב, נכון יהיה לנסות טיפול סיסטמי. טיפול זה כולל תרופה אנטיהיסטמינית שעוזרת להתגבר על הגרד הכרוני.

כדאי ורצוי להתייעץ עם רופא עור מומחה לפני התחלת כל טיפול תרופתי