מים

איזה מחלות עלולות להיות במים?

מים משמשים לצריכה אנושית ולמטרות נוספות כמו רפואה, רוקחות, חקלאות ותעשייה. השימוש במים נפוץ בכל רחבי העולם, בעיקר תודות לעובדה

מים
מים

שניתן לבצע טיהור וחיטוי. טיהור מים מיועד להסיר מהם חיידקים וכימיקלים והוא מסייע בהרחקת מזהמים בלתי רצויים. הטיהור הוא הדרך היחידה למנוע מחלות לא רצויות שעלולות להופיע במקורות המים השונים.

סוגי מחלות

יש כמה תופעות רפואיות לא נעימות שמאפיינות מקורות מים בהם נמצאת כמות גדולה וחריגה של חיידקים או גורמים מזהמים. הנה התופעות הבולטות:

א. החלשת מערכת החיסון – החלשה של המערכת החיסונית מסוכנת בעיקר עבור פעוטות, תינוקות וקשישים. היא נגרמת בגלל הצטברות של חיידקים קוליפורמים ועלולה להופיע גם במקורות מים שתייה ביתיים או חקלאיים.

ב. בעיות במערכת העיכול – הסימפטום הנפוץ ביותר של מים מזוהמים הן בעיות במערכת העיכול. אלו בעיות שעלולות לתקוף את כל קבוצות הגיל באוכלוסייה. הן כוללות בין היתר כאבי בטן, שלשולים חריפים וקושי ביציאות. הבעיות במערכת העיכול פוגעות בצורה משמעותית באיכות החיים והן נוטות להחמיר במהירות.

ג. דלקות שונותבדיקות מים מאפשרות לחשוף חריגה בכמות החומרים המזהמים כדי לזהות בזמן דלקות שונות. המטרה של הבדיקה היא בעיקר לבדוק האם יש גורמים מזהמים שעלולים לגרום להופעת דלקות אוזניים, דלקת ריאות ועוד. דלקות אוזניים נגרמות כאשר החיידקים חודרים לאוזניים דרך מי בריכה למשל, בעוד דלקת ריאות מאפיינת אנשים עם מערכת חיסון חלשה.

מה עושים כדי למנוע את המחלות?

טיהור וחיטוי מים הן פעולות שמתבצעות רק לאחר בדיקות מים ודיגום מסודר. הדיגום מתבצע על ידי אנשים שמוסמכים לכך. ההסמכה היא של משרד הבריאות ולכן הממצאים תקפים ואמינים. הסמכה על ידי משרד הבריאות גם מחייבת שימוש בציוד מסוים למטרת הבדיקה והדיגום. לאחר הדיגום ניתן לקחת את המים למעבדה, לבחון הימצאות גורמים מזהמים ולהחליט האם יש צורך בחיטוי ובטיהור.

מה גורם לזיהום מי השתייה?

הבעיה העיקרית היא שיש הרבה גורמים לזיהום מי השתייה. גורמים אלו מביאים להצטברות מחלות והם מאפיינים כמעט את כל מקורות המים שלא נבדקים.