איך אפשר למנוע רשלנות רפואית בהריון?

רופאים יכולים למנוע רשלנות רפואית בהריון באמצעות מתן שירותים רפואיים תוך שמירה על רמת הזהירות הנדרשת. למרות שתביעות אזרחיות בגין עוולת הרשלנות משויכות לדיני הנזיקין, הרשלנות היא מובן משפטי שמתאר רמה של אשמה. המשמעות היא שכל רופא יכול לכאורה למנוע את הרשלנות כל עוד הוא פועל על פי הפרוטוקולים המקובלים.

פסקי דין בנושא של רשלנות רפואית בהריון מטופלים על ידי עורך דין נזקי גוף ומצביעים על עוד כמה דרכים למנוע את עוגמת הנפש:

א. חובת הזהירות – עוולת הרשלנות כוללת מאפיינים ייחודיים ובין היתר היא מחייבת את הוכחת חובת הזהירות. זו חובה שנבחנת על פי שני תנאים מצטברים. התנאי הראשון הוא חובת זהירות מושגית והתנאי השני הוא חובת זהירות קונקרטית.

היות ורופא הוא מזיק שתמיד משתייך לסוג המזיקים שאחראי על סוג הניזוקים אליו משתייך הניזוק, חובת הזהירות הקונקרטית נקבעת לפי מבחן הציפיות. אפשר למנוע את הרשלנות אם צופים את הנזק מראש ומקפידים על חובת הזהירות הקונקרטית.

ב. התרשלות – ליבה של עוולת הרשלנות הוא יסוד ההתרשלות. רופא שפועל לפי מבחן הרופא הסביר לא אמור להתרשל ולכן גם לא אמור להגיע למצב של פגיעה במטופל.

ג. קשר סיבתי – יש מקרים שבהם התרחשה רשלנות אך לא ניתן להוכיח קשר סיבתי בין התנהגות המזיק לאותו הנזק. רק בעזרת הקשר הסיבתי אפשר לייחס לרופא אחריות לנתבע. למרות שהיעדר קשר סיבתי לא מונע כאמור את הרשלנות עצמה, הוא עשוי לחסוך לרופא את הצורך בתשלום פיצוי כספי.

מה מיוחד ברשלנות רפואית בהריון?

הנושא של רשלנות רפואית בהריון ורשלנות בעולם הרפואה בכלל מעלה שאלות רבות לגבי המדיניות המשפטית. ראשית, בתי המשפט בארץ ובעולם משתמשים ביסוד של הקשר הסיבתי על מנת להרחיב או לצמצם את גבולות האחריות של המזיק. זה גורם לפסקי דין לא אחידים ולניסיון להגן על הרופאין מפני תביעות שווא.

שנית, מדובר על נושא רגיש שמחייב מעורבות של עורך דין מומחה. רק עורך דין נזקי גוף עם התמחות ברשלנות רפואית בהריון יכול ללוות את הניזוק ולעמוד לרשותו בכל מקרה של התלבטות.

רשלנות רפואית בהריון