איך מקבלים קנאביס רפואי?

אנשים שמתמודדים עם מחלות כרוניות קשות ו/או עם מחלות סופניות, ביניהן סרטן, טרשת נפוצה, אלצהיימר, איידס ואחרות, סובלים הרבה פעמים מכאבים חזקים ומתחושות מאוד לא נעימות. את הכאבים והתחושות האלה אפשר לנסות להקל באמצעות תרופות קונבנציונליות, אבל לא תמיד זה עובד, גם כי הכאבים וחוסר הנוחות הם באמת ברמה מאוד גבוהה, וגם כי יש אנשים שכוח הסבל שלהם, כמו גם היכולת הנפשית להתמודד גם עם עצם המחלה וגם עם הכאבים – לא עומדים להם.

במקרים כאלה, שבהם קצרה ידה של הרפואה הקונבנציונלית מלהושיע ושבהם אין בכלל ספק שאיכות חייו של החולה נפגעת והוא לא מסוגל לנהל חיים פחות או יותר רגילים – ניתן להגיש בקשה לקבלת אישור לקנאביס רפואי, או בשמו הנוסף: מריחואנה רפואית.

מהו קנאביס רפואי?

קנאביס הוא בעצם צמח, אולם כשאומרים קנאביס מתכוונים בדרך כלל לסם המופק ממנו. מדובר בסם שלוקחים באמצעות גלגול בנייר טבק ועישון, ושהשפעותיו יכולות לסייע מאוד לאנשים המתמודדים עם כאבים  שונים. זאת משום שהוא מרגיע, מנטרל תופעות פיזיולוגיות לא נעימות כמו בחילות, מגביר ערנות, משפר את ההרגשה הנפשית וכמובן – מקל על כאבים קיימים.

על פי החוק הקנאביס אסור לשימוש, אולם מכיוון שהשפעותיו החיוביות על חולים במחלות קשות הוכחו פעם אחר פעם, יש מקרים בהם משרד הבריאות מאשר את השימוש בו. אדם שקיבל את האישור להשתמש בקנאביס רפואי יקבל אישור כתוב, אותו יוכל להציג במקרה שיישאל על ידי אוכפי החוק בישראל.

מי יכול לקבל אישור להשתמש בקנאביס רפואי?

רק מי שהרופא שמטפל בו מצהיר שכל הדרכים האחרות להקלה על מצבו נוסו – ולא הניבו תוצאות, ושהוא ממליץ על שימוש בקנאביס רפואי על מנת להקל עליו ולשפר את הרגשתו.

איך מקבלים אישור לשימוש בקנאביס רפואי?

מי שצריך להגיש את הבקשה לשימוש במריחואנה רפואית הוא רופא מומחה, המוגדר כרופא שמתמחה בטיפול במחלה ממנה סובל החולה. משמעות הדבר היא, שרופא משפחה או רופא כללי אינו מוסמך להגיש את הבקשה הרשמית. חשוב לציין, כי הרופא המומחה צריך להגיש את הבקשה על סמך היכרות מעמיקה יחסית של החולה ולא על סמך מפגש אחד, שכן עליו לעקוב אחריו לאורך זמן כדי להבין אם תרופות או טיפולים אחרים באמת לא מצליחים להועיל. בטופס הבקשה הרופא צריך לפרט את ההיסטוריה הרפואית של המטופל, לרבות כל הטיפולים שנוסו ותוצאותיהם. כמו כן עליו לתת הסבר מפורט לסיבה שבגינה הטיפול באמצעות קנאביס רפאי נחוץ, ולתוצאה שמקווים להשיג באמצעות השימוש בו.

במקרה שמדובר במחלה שטרם ניתן לאדם אישור להשתמש בקנאביס רפואי בגינה, צריך הרופא לצרף לבקשה מחקרים רפואיים שמוכיחים שהשימוש במריחואנה אכן יכול לשפר את מצבם של החולים בה.

תהליך אישור הבקשה

את טופס הבקשה הרופא מעביר למשרד הבריאות, והאחרון מפנה אותה לאחד מתוך שישה רופאים שרק הם יכולים לקבל את ההחלטה בגינה. רק כאשר מתקבל האישור – יכול החולה להתחיל להשתמש בקנאביס רפואי.

היכן משיגים קנאביס רפואי?

את הקנאביס הרפואי ניתן להשיג רק אצל מגדלים אשר קיבלו אישור ורישיון לגדל אותו, מטעם משרד הבריאות ומטעם המשטרה. את רשימת המגדלים המורשים אפשר למצוא באתרי אינטרנט שונים כמו זה למשל.

חשוב לדעת שהאספקה עצמה מתבצעת בנקודות חלוקה מסוימות בימים ובשעות מוגדרים, או באמצעות משלוח עד הבית עם דואר שליחים.

האם צריך לשלם בשביל הקנאביס הרפואי?

בהחלט כן – כשהוא ניתן לשם טיפול במחלה הוא נחשב כתרופה, וצריך לשלם עבורו. המחיר שנקבע הוא 360 ₪ לחודש.