איך מתבצעת בדיקה אצל כירורג שד ?

סרטן השד הוא מסוגי הסרטן הנפוצים ביותר אצל נשים. אמנם שם העמותה המסייעת לנשים חולות בסרטן השד הוא אחת מתשע, אך למעשה מדובר כבר על אחת משמונה. סטטיסטית, אחת מתוך כל שמונה נשים צפויה לחלות בסרטן השד. זהו גם מסוגי הסרטן בהם לגילוי מוקדם ישנה משמעות אדירה, שיכולה לעשות את ההבדל בין טיפול קל לבין חלילה מוות. ביצוע בדיקות הנדרשות החל מגיל מסוים כוללות ביקור אצל כירורג שד.

כירורג שד

בדיקה קלינית אצל כירורג שד- לא רק לנשים מבוגרות

בדיקה קלינית אצל כירורג שד, בניגוד אולי למה שחושבים, לא מיועדת רק לבנות 50 ואפילו לא רק בנות 40 ומעלה. בדיקה קלינית כזו מומלץ לבצע כבר החל מגיל 20 (!). כדאי להגיע לבדיקה כזו אחת לשנה.

הבדיקה חשובה לצורך אבחון תסמינים שמעלים חשד להימצאותו של גוש. כירורג שד יוכל להרגיש האם ישנו גוש, אך לא ידע על פי הבדיקה הזו האם זהו גוש שפיר או חלילה סרטני אך בדיקה זו היא הבדיקה הראשונית ממנה במידת הצורך ניתן להתקדם לבדיקת הדמיה- ממוגרפיה או אולטרסאונד.

האם בדיקה ידנית שנעשית באופן עצמאי יכולה להספיק?

ישנן נשים שבודקות על בסיס קבוע את השדיים באופן עצמאי במטרה לזהות גוש חשוד. בדיקה כזו היא מבורכת כי יכולה להביא לגילוי סרטן מהר עוד יותר, אך היא לא יכולה להחליף בדיקה שנעשית על ידי כירורג שד.

לכן, גם אם את מבצעת אפילו על בסיס יומיומי בדיקה כזו, עדיין יש להגיע לבדיקה במטרה לגלות גושים במצב התחלתי יותר שלהם אותם רק מומחה יוכל לאתר וכאמור, בסרטן שד במיוחד הגילוי המוקדם הוא קריטי. עם זאת, בדיקה עצמית עדיין מומלץ לבצע מדי חודש לפחות

כיצד מתבצעת בדיקה אצל כירורג שד?

בדיקה אצל כירורג שד מאפשרת לאתר מחלה בשלביה הראשונים. במהלך הבדיקה הרופא בודק את מראה ומרקם השדיים. הוא יעשה זאת הן באמצעות הסתכלות והן באמצעות מישוש. הוא יבדוק גם את אזור בתי השחי כדי לבדוק את מצב בלוטות הלימפה.

לעיתים ישנה מעורבות גם של בלוטות הלימפה כשמתגלה גוש סרטני וחלק מהטיפול הוא כריתת בלוטות. מעבר לבדיקת השד עצמו בניסיון לאתר גושים בו, נבדק גם עור השדיים כדי לאתר שומות שכדאי לטפל בהן.

במידה וישנו גוש הרופא ינסה לבחון את גודלו, צורתו ויכולת התנועה שלו שיכולים לרמוז האם זהו גוש שפיר או סרטני. לאחר הבדיקה הרופא יכוון להמשך טיפול, בין אם זוהי ממוגרפיה, אולטרסאונד או המשך מעקב.

מתי כדאי להגיע לכירורג שד מלבד לבדיקה שגרתית?

מעבר לבדיקות שגרתיות שמומלץ לקבוע אחת לשנה, יכולים להיות מצבים נוספים בהם מומלץ לקבוע תור לבדיקה קלינית בהקדם:

  • גילוי גוש בשד או בבית השחי
  • הפרשה מן הפטמות שיכולה להיות שקופה או לכלול גם דם.
  • שינוי בגודל השד, בגוון ומרקם העור או הפטמה.
  • פצע בשד או תחושת גירוד שאינם חולפים
  • בדיקת ממוגרפיה או אולטרסאונד בה עולים ממצאים חשודים.

בדיקת שד- רק אצל רופא ממומחה

בדיקה ידנית אצל כירורג שד היא בדיקה בסיסית שבה יכול לעלות חשד לבעיה אם ישנה (אם כי היא לא מחליפה בדיקת הדמיה כמו ממוגרפיה בגיל הרלוונטי). ככל שהרופא יהיה מומחה בכירורגיית שד באופן ספציפי ובעל ניסיון רב, כך יעלו הסיכויים לכך שיגלה סימנים חשודים שמחייבים המשך בדיקות מוקדם יותר. בנוסף, מדובר על בדיקה אינטימית כך שחשוב להרגיש מול הרופא בנוח ולחוש ביטחון.