איך ניתן לזהות אירוע מוחי?

זיהוי מוקדם של סימנים לאירוע מוחי יכולים להציל חיים. במאמר הבא נציג את מאפייני הסימנים הבולטים ונבין מתי כדאי להזמין אמבולנס פרטי

אירוע מוחי קל גורם לפגיעה תפקודית שעשויה לחלוף לאחר מספר ימים או שבועות בלבד. לעומת זאת, אירוע קשה יותר עלול להביא לפגיעה משמעותית באיכות החיים ולנזקים בלתי הפיכים למערכות שונות בגוף. מקובל להבחין בין המקרים על פי מידת ההשפעה של האירוע על התפקוד ברמה היום יומית. במידה והאדם שעבר אירוע מוחי חוזר לתפקוד מלא או כמעט מלא בתוך פרק זמן של ימים עד שבועות, האירוע נחשב קל והטיפול ניתן בהתאם.

אלו הסימנים המעידים על אירוע מוחי קל:

א. חולשה בצד אחד של הגוף – הסימן השכיח ביותר לאירוע מוחי קל הוא הופעה פתאומית של חולשה בצד אחד של הגוף. החולשה בא לידי ביטוי במקומות שונים ולכן כדאי לעקוב אחריה כבר משלב מוקדם. לפי מחקרים שבוצעו בשנים האחרונות, הסימנים העיקריים הם חולשה של יד אחת, חולשה של רגל אחת וחולשה של שרירי הפנים.

ב. קושי בדיבור – גם דיבור לא ברור עלול להעיד על הצורך בהזמנת אמבולנס פרטי בגלל חשש לאירוע מוחי. לצד קושי בדיבור יש גברים ונשים המעידים על הפרעה בראייה, בעין אחת או שתיהן. במקרים קיצוניים עלול להופיע סימן של עיוורון זמני.

ג. בלבול – חשוב להבחין בין כאבי ראש סטנדרטיים לבין כאב פתאומי שמופיע ללא סיבה ברורה. ניתן לחזק את החשש שמדובר באירוע מוחי לפי בלבול, שמופיע גם הוא באופן פתאומי וללא התרעה מוקדמת. מי שנמצא בקבוצת הסיכון העיקרי לאירוע מוחי הם בעלי יתר לחץ דם, חולי סוכרת, עודף משקל, עישון סיגריות וגם נטילת גלולות למניעת הריון בקרב נשים.

חשוב לציין שאירוע מוחי הוא לא כואב. בניגוד להתקף לב שעשוי להתבטא בכאבים חדים בצד ובאיזור הלב, באירוע מוחי אין כאבים שניתן לחוש בהם. יחד עם זאת, מדובר בהחלט על מקרה חירום רפואי שמחייב טיפול למניעת החמרה במצב. ישנו פרק זמן של בערך 4-5 שעות בו ניתן לקבל טיפול תרופתי ולהמיס קרישים כדי להציל חיים ולמנוע נכות. פרק הזמן הזה קריטי וכל דקה שחולפת מגבירה את הסיכון בעשרות אחוזים.

מתי מזמינים אמבולנס פרטי?

מומלץ להזמין אמבולנס פרטי מיד כשמזהים סימן אחד או יותר לאירוע מוחי. אמבולנס מן הסוג הזה מגיע במהירות והוא מבטיח פינוי יעיל לבית החולים הקרוב ביותר. היתרון של שירות פרטי הוא ציוד ברמה גבוהה, זמינות מסביב לשעון ונוחות. למרות העלות הגבוהה של הזמנת שירות פרטי, זו הוצאה משתלמת שעשויה להציל חיים. מעבר לכך, ניתן להתייעץ עם נציגי החברה בטלפון כדי לדעת האם מדובר על אירוע מוחי קל או קשה.

יש מבחנים מהירים שמסייעים לזהות אירוע מוחי ושבץ בקרב גברים ונשים בכל הגילאים. לפי המבחן הנפוץ, צריך לבקש מאותו אדם לחייך ולהושיט ידיים קדימה. לאחר מכן מבקשים ממנו לומר משפט שלם בדיבור מלא ובמידה וניכר קושי בביצוע אחת הפעולות, מפנים אותו בדחיפות באמבולנס ישירות לבתי החולים.

חוסר עירנות וידע עלולים לגרום לאסון שאותו ניתן למנוע יחסית בקלות. חשוב להישאר עירניים לכל התסמינים המופיעים לעיל, בעיקר בקרב בני משפחה או חברים שנמצאים בקבוצת הסיכון. רצוי לעקוב אחר הנחיות משרד הבריאות ולקבל המלצות מאתרי האינטרנט ורופאי המשפחה. מומלץ להקדים ולהזמין אמבולנס בכל מקרה של התלבטות, כי כל דקה עלולה לגרום נזקים חמורים

  • אין האמור במאמר להחליף כל יעוץ משפטי אחר