רנטגן

איך עובד רנטגן

צילום הרנטגן הינו צילום רדיוגרפי שמתבצע באמצעותם של קרני הרנטגן. לקרני הרנטגן האפשרות לחדור פנימה ולתת תמונת מצב על גבי לוח הצילום. רק עצמים צפופים כמו עצמות או מתכות נראים היטב בצילום רנטגן. הרקמות הרכות מאפשרים לקרני הרנטגן לעבור דרכם ללא כל בליעה כמעט.

מתי התגלה אפשרות הצילום ברנטגן?

הטכניקה של צילום הרנטגן התגלתה באופן אקראי על ידי פיזיקאי גרמני בשם וילהלם רנטגן. הפיזיקאי רנטגן ערך ניסויים שונים בשפופרת ריקה ותוך כדי הניסויים הוא עלה על התגלית. בשנים מאוחרות יותר שופרה ההמצאה על ידי גוסטב בוקי.

מי משתמש ברנטגן?

השימוש המוכר והנפוץ ביותר ברנטגן, זהו לצורך אבחון רפואי. הרפואה כיום עושה שימוש לצורך אבחון תקלות שונות בגוף האדם אותם אין אפשרות לראות או לאבחן בעין רגילה או באמצעות מימוש ותחושה של המקום. התחום בו בא במיוחד לשימוש היכולת המיוחדת של קרני הרנטגן זהו תחום האורתופדיה. האורתופדיה מטפלת בכל הבעיות במערכת השלד. אם זה שברים, פגמים מולדים חבלות שונות ועוד. ישנו תחום נוסף בהם נפוץ מאוד השימוש בקרני הרנטגן וזהו בתחום בריאות השן. במרפאת השיניים עושים שימוש נרחב בצילום מצב השן בחלקו הפנימי שאינו גלוי לעין, באמצעות צילומי רנטגן.

איך עובד רנטגן?

צילומי הרנטגן מבוססים על היכולת של חדירת קרני הרנטגן בחומר. לקרינה מן הסוג הזה ישנו אורך גל קצר שנוטה להיבלע בחומרים עבים או צפופים אך כאשר מדובר בחומרים רכים או חומרים דקים הקרינה חודרת. הקרניים שלא נבלעו פוגעים בסרט הצילום הייעודי והיא מייננת את אותם גרעיני ברומיד הכסף שנמצא בו. לאחר שמפתחים את התמונה מסרט הצילום, בו הושחרו אותם הגרעינים המיוננים, מתקבלת התמונה בה מוצג השיקוף של החלק אותו בחרו לצלם.

צילום דיגיטלי

בשנים האחרונות חלה מהפכה של ממש בכל עולם הצילום. הפילם החליפו את מקומם לטובת המצלמה הדיגיטלית וגם בתחום צילומי הרנטגן התרחש השינוי הדיגיטלי. נוצרה האפשרות לצלם צילומי רנטגן דיגיטלי. איך עובד רנטגן דיגיטלי? מערכות הצילום הדיגיטלי מתבססות על לוח הצילום שכאשר ישנה פגיעת קרינה נוצר בהם המתח החשמלי שמתורגם לאות דיגיטלי. היתרון של הרנטגן הדיגיטלי הוא שבדומה לצילום במצלמה הדיגיטלית בו אין צורך להמתין לפיתוח התמונה. התמונה נמצאת על המסך מיד. כמו כן ניתן לשפר את התמונה באמצעות עריכה ועיבוד של התמונה.

אנחנו לא מסוגלים להבין היום איך הסתדרו בשנים עברו לפני המצאת הרנטגן. ניתן לומר שמדובר באחת ההמצאות הגאוניות ביותר!