אילו מחלות כרוניות דורשות עזרה סיעודית מסביב לשעון?

יש סוגים שונים של מחלות כרוניות שיכולות להביא לכך שהחולה יצטרך שירותי סיעוד מסביב לשעון. כמובן שכדאי לבדוק כל מקרה לגופו, אך חשוב גם להכיר את מאפייני המחלות הנפוצות.
מחלה כרונית מנוהלת בשלבים שונים. בשלב הראשון מפנים את המטופל למרפאה כדי לקבל טיפול ראשוני, בעוד בשלב השני יש צורך בהפניה לרופא מומחה. בשלב השלישי מרכיבים תכנית טיפולי בית שמבוססת על שיתוף פעולה עם מטפלים סיעודיים.

הנה לדוגמא מספר מחלות כרוניות שדורשות שירותי סיעוד מסביב לשעון:

א. סוכרת – זו מחלה שמתאפיינת בריכוז גבוה של גלוקוז בדם ובשתן. יש סוגים שונים של סוכרת והתסמינים שלה קשורים לרמות הגבוהות של הסוכר בדם. הצורך בטיפול סיעודי נובע מכך שהמחלה גורמת לבעיות בטווח הקצר והארוך. המחלה גורמת בעיות ברקמות ודורשת טיפול שמתייחס לטרשת עורקים, תפקוד לקוי של תאי הדם ונזק למערכת העצבים המרכזית.
ב. פצעים קשיי ריפוי – אלו פצעים שתהליך הריפוי שלהם נעצר או הפסיק. פצעים קשיי ריפוי נחשבים למחלה כרונית שקיימת אצל גברים ונשים בטווח רחב של גילאים. גורמים מקומיים שעשויים לעכב ריפוי טבעי של פצע הם יובש, זיהום, לחץ, רקמה מתה ועוד. גורמים מערכתיים שמביאים לתוצאה דומה הם חוסר איזון מטבולי, בעיות בכלי דם ופגיעות עצביות.
ג. אונקולוגיה – מחלות אונקולוגיות שקשורות לסרטן הן הקשות ביותר לטיפול סיעודי. המחלות הללו דורשות עזרה מסביב לשעון ובמשך 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע. מטפלים סיעודיים עם הכשרה באונקולוגיה יכולים להעניק סיוע עבור מטופלים שסובלים מסרטן. בנוסף, הם אחראיים על מעקב אחר חולי סרטן גם לאחר טיפול מוצלח.
ד. אסטמה – מחלה ריאתית כרונית חסימתית התקפית דורש טיפול סיעודי בעיקר בגילאים מבוגרים. הסיבות לאסטמה קשורות לגורמים סביבתיים כמו חיידקים או זיהום אוויר מוגבר, אך הן מושפעות גם מתזונה, עישון, דיאטה ואלרגיות.

שירותי סיעוד

למה חשוב להכיר את מאפייני המחלות הנפוצות?

רק באמצעות היכרות עם מאפייני המחלות הכרוניות הנפוצות ניתן לבחור גם מטפלים סיעודיים. מטפלים מן הסוג הזה יסייעו למטופל בבית או בבית החולים, ילוו אותו גם בבתי אבות וישפרו משמעותית את איכות החיים שלו. המטרה של טיפול סיעודי היא לשפר את מצבו הבריאותי של המטופל ולמנוע החמרה במאפייני המחלה הכרונית. יחד עם זאת, מי שמתאם טיפול סיעודי נדרש לבדוק את ההסמכה והרקע של המטפל.
חשוב להכיר את מאפייני המחלות הנפוצות לפני שמתאמים שירותי סיעוד. כך ניתן לוודא רמה מקצועית גבוהה מצד המטפל ולהבטיח ליווי יעיל לאורך זמן. מעבר לכך, הערך המוסף של התאמת שירותים וטיפולים סיעודיים היא להתחשב בהמלצות רפואיות יחד עם רצונותיו ומסוגלותו של המטפל. אלו משתנים לפי מאפייני המחלה הכרונית ותוך כדי ההתמודדות היום יומית איתה.