ארגונומיה משרדית

בשנים האחרונות המודעות לבריאות העובדים הולכת וגלה בקרב ארגונים ומעסיקים רבים. תופעה זו מבוססת על מחקרים רבים שהוכיחו קשר ישיר בין המצב הבריאותי של העובד לבין יכולותיו וביצועיו במסגרת תפקידו. ברגע שבריאותם של העובדים הפכה לאינטרס של המעסיקים, כמובן התחיל תהליך של שינוי תפיסתי על פיו יש להשקיע כמה שניתן בשיפור התנאים שמשפיעים על מצבם הגופני של העובדים.

אחת מהזרועות החשובות ביותר של דאגה לבריאות העובד היא השקעה בתחום הארגונומיה. ארגונומיה היא למעשה הנדסת אנוש ומטרתה להתאים בין צרכיו של המשתמש לבין האמצעים הטכנולוגיים בהם הוא עושה שימוש קבוע. בעקבות המרכזיות של ציוד המחשוב בשוק העבודה של ימינו, תחום הארגונומיה נמצא בהתפתחות תמידית ומשמעותית.ארגונומיה לשיפור בריאות העובדים

היום אין כמעט עבודה שלא דורשת ישיבה ממושכת מול מחשב לצורך ביצועה והנזקים של ישיבה כזו לאורך זמן הם משמעותיים ביותר. הפגיעות הגופניות שעלולות להיגרם כתוצאה משיבה לא נכונה מול המחשב מתפרשות על פני מערכות שונות בגוף האדם והארגונומיה מנסה להתמודד ולהציע פתרונות שיהוו למעשה טיפול מניעתי. היום מושקעים מאמצים רבים בפיתוח של עמדות מחשב ארגונומיות שמותאמות לשימוש נכון ובריא בציוד המחשוב ובציוד הנלווה, כולל ריהוט ארגונומי.

אילו נזקים יכולים להיגרם כאשר לא משקיעים בארגונומיה משרדית

אחד הדברים החשובים ביותר בארגונומיה היא עידוד מודעות בקרב העובדים. ככל שהעובדים יהיו מודעים יותר למגבלות הסביבתיות בהן הם עובדים ולהשפעה שלהן על בריאותם, כך הם יאמצו פתרונות ארגונומיה שונים יותר בקלות ויהפכו אותם לחלק משגרת עבודתם.

חוסר מודעות ואי התאמה של סביבת העבודה עלולים לגרום לנשקים במערכות שונות בגוף:

 

-מערכת השרירים- ישיבה לא נכונה מול המחשב גורמת לעומס רב על החוליות במעוד השדרה. מעבר לכאבי גב שעלולים להתפתח בעקבות כך, יש לכך השפעה גם על מערכת העצבים והשרירים. עומס כזה עלול לגרום לתופעות שונות כמו תחושת נימול, כאבים ואפילו בצקות ועוויתות שונות במקרים חמורים יותר. ריהוט ארגונומי בעמדת המחשב, מיקום נכון של המסך וכמובן המודעות של העובד יסייעו במניעת תופעות אלו.

 

-מערכת הראיה- ישיבה ממושכת מול מסך המחשב פוגעת גם בעיניים ועלולה לגרום לתופעות כמו אדמומיות, יובש ואפילו טשטוש ראיה. הפגיעה במערכת הראיה גוררת בעקבותיה גם תופעות כמו כאבי ראש, כתפיים וצוואר. מניעת בעיות במערכת הראיה מתאפשרת בעיקר באמצעות הפקדה על הפסקות מסודרות, הגדרות מתאימות של המסך וכמובן מיקום נכון של המסך מול העיניים.

 

-מערכת כלי הדם- ישיבה ממשוכת בכלל ומול מחשב בפרט עלולה לגרום גם לבעיות בכלי הדם באזור הרגליים בשל חוסר תנועה. קרישי דם ובצקות עלולים להוביל לכאבים והגבלה בתנועה. חשוב מאוד לעשות הפסקות בישיבה, לקום ולהסתובב ולהניע את הרגליים כמה שיותר.

 

הדרך הטובה ביותר להימנע מהנזקים האפשריים היא לבנות סביבה ארגונומית שמותאמת לסוג העבודה והעובדים. מומלץ לפנות לחברה המתמחה בתחום הארגונומיה על מנת לתכנן באופן מקצועי את השינויים שיש לערוך על מנת להגיע לרמת התאמה מקסימלית.