מכון אורטופדי

בעיות אורטופדיות בכף הרגל ודרכי טיפול

היכרות עם מגוון סוגי בעיות אורטופדיות המאפיינות את אזור כף הרגל היא השלב הראשון בדרך לבחירת טיפול יעיל. במאמר הבא נסביר מה ההבדל בין הבעיות הקיימות וכיצד בוחרים מכון אורטופדי אמין

כף הרגל נושאת את משקל הגוף ונדרשת להיות בתנועה יחסית אינטנסיבית ודינאמית. כפועל יוצא מכך, באזור כף הרגל אנו נסבול לעיתים קרובות מסוגים שונים של בעיות אורטופדיות. אז מצד אחד, היתרון הוא שניתן לפנות אל מכון אורטופדיה כדי למצוא פתרון רלוונטי לכל בעיה. מצד שני, עלינו לדעת מה בעצם מאפיין את הבעיות השונות כדי להגדיל סיכוי לבחירת הטיפול המתאים ביותר.

מהן התופעות הנפוצות ביותר בכף הרגל?

בעיות אורטופדיות נפוצות משותפות לגברים ונשים בטווח גילאים רחב. על קצה המזלג, ניתן למשל להזכיר תופעות שכיחות ובהן:

א. פלטפוס – תופעה בריאותית המתאפיינת ברגל שטוחה או קשת גבוהה יתר על המידה. בפלטפוס, חלוקת המשקל אינה מאוזנת ולכן אף גורמת ללחץ, כאבים באזור כף הרגל ובעיקר מטרד ופגיעה באיכות החיים.

ב. דורבן – דלקת שנגרמת כתוצאה מעמידה ממושכת. לחילופין, יכולה להיגרם גם בגלל ספורט מאומץ או עודף משקל שאינו מתון ומבוקר. במקרי דורבן, הדלקת מתמקדת ברצועה שתפקידה לחבר בין אצבעות כף הרגל לעקב ואפשר לזהות אותה באמצעות בליטה שדומה לקוץ הדורבן.

ג. סוכרת – מגוון בעיות רחב עלולות להיגרם בכף הרגל בגלל סוכרת. מחלת הסוכרת עלולה לפגוע בזרימת הדם שאמורה להגיע לגפיים התחתונות, אך האבחון שלה מחייב גם התייעצות עם נציגים של מכון אורטופדי וגם מעורבות רופאים מומחים מתחומים אחרים.

מהן דרכי הטיפול הרלוונטיות?

טיפול אורטופדי יכול להיות מבוצע במרפאת כאב באמצעות זריקות כימיות. במקרים כמו דורבן, יכול להיות שיהיה צורך בזריקות כימיות ובשילוב עם כדורים נוגדי דלקת. במקרים שונים כמו פלטפוס, ניתן לשלב בין סוגי מדרסים אורטופדיים שונים ואף לתאם טיפול מול פיזיותרפיסט שמתמחה בעיסוי ומתיחות.

מה עושים אם מרגישים כאבים קלים בלבד?

השאלה המתבקשת היא מה עושים אם מרגישים רק כאבים קלים. על פניו, זו לא אמורה להיות סיבה מספיק טובה לעצור הכי ולהגיע להתייעצות עם מומחים של אורטופדיה. עם זאת, מדובר בטעות נפוצה: בפועל, כאבים בכף הרגל נוטים להחמיר יחסית מהר ולכן חשוב מאוד לטפל בהם. בשביל לטפל גם במקרים שכיחים של כאבים קלים בלבד, ניתן לעשות קומפרסים עם מים חמים ולהתמקד באזור כפות הרגליים.

איך מונעים בעיות אורטופדיות?

החדשות הטובות הן שכמעט כל הבעיות האורטופדיות באיזור אזור כף הרגל ניתן למנוע באמצעות מדרסים בהתאמה אישית. מדרסים אורטופדיים מיועדים לגברים ונשים בטווח גילאים רחב, הם מתקנים את מנח הרגל והופכים אותו לטבעי יותר ובעזרתם ניתן למנוע תופעות שכיחות שמשפיעות לרעה גם על אזור הברכיים או הגידים. כמו כן, המדרסים נכנסים אל תוך הנעליים ולכן אי אפשר לראות אותם מבחוץ.

החשיבות של מדרסים איכותיים

יש סוגים מדרסים שונים שאותם ניתן לייצר דרך מכון אורטופדי על מנת להגדיל סיכוי למניעת בעיות בכף הרגל. המדרסים מיוצרים לפי חומרי גלם שנבחרו על ידי הלקוח ובהתאמה אישית מבחינת הגודל והמידות. כמו כן, כדאי לנצל את השלבים המוקדמים של התאמה אישית עבור המדרסים ולהשוות ביניהם גם לפי מחירים. לאחר מכן, כל שנותר הוא לבחור מדרסים ספציפיים לנעלי ספורט – לעומת מדרסים לעקבים או נעלי יציאה.