דיקור מי שפיר – בעד ונגד

כל אישה שנתקלת בשאלה האם לבצע דיקור מי שפיר בהריון תיתקל בתשובות שונות מאנשים שונים. איך מחליטים? הנה כל השיקולים

בעד – לאחר בדיקות שמעלות ממצאים לא וודאיים

הסיבה המרכזית במהווה את הסיבה הראשונה במעלתה לבצע דיקור מי שפיר היא בדיקות קודמות שמעלות אי אלו ממצאים או ספקות בנוגע לעובר. אישה בעלת היסטוריה רפואית מתאימה, מצב בו השקיפות העורפית לא תקינה, סקירת מערכות שמעלה אפשרות לבעיה אצל הנבדקת, אולטרה-סאונד לא תקין ובדיקות אחרות שמעלות את האפשרות שיש בעיה בהליך ההיריון. גם אם אחד ההורים נטל תרופות כימותרפיות או אחרות עלולים להיות מומים מולדים בעובר ולכן מומלץ בהחלט לבצע בדיקה.

נגד – סיכונים בבדיקת דיקור מי שפיר

אחת הסיבות שבגללה נשים רבות בוחרות שלא לבצע את הבדיקה היא חשש לבריאותן ולבריאות העובר. הבדיקה השגרתית יחסית נחשבת מסוכנת במידה מסוימת והסיכונים שבה כוללים ירידת מים טרם עת, צירים מוקדמים, זיהום ואפילו חלילה הפלה של העובר. ישנם סיבוכים נדירים נוספים. בשנים האחרונות, מאז החילו לשלב אולטרה-סאונד בעת ביצוע הבדיקה ובעת החדרת המחט, הסיבוכים ירדו משמעותית והן נדירים עוד יותר. 

בעד – וודאות לגבי העובר

אין ספק שהסיבה המרכזית שבגללה נשים רבות בוחרות לעבור את התהליך של דיקור מי שפיר היא פשוט הרצון לוודאות. נשים רוצות לדעת שהכל בסדר ולהיות בטוחות שהתינוק שהולך להיוולד הוא כזה שהן מצפות לו. לא הרבה נשים יגידו את זה בקול רם אבל אין ספק שהבדיקה הזאת חשובה מאוד בהליך ההיריון והיא זאת שקובעת לא מעט פעמים האם להמשיך את ההיריון או להפסיק אותו. חוסר הוודאות קשה לכל אחד ומדובר על אחת כמה וכמה שמדובר על אישה בהיריון. לכן רוב הנשים בוחרות לבצע את הבדיקה ולהסיר את חוסר הוודאות ככל הניתן. 

נגד –  העיקרון שבדבר

אי אפשר להתעלם מהסיבה המרכזית שעל פיה בוחרות נשים רבות שלא לבצע את הבדיקה והיא כמובן העיקרון שעל פיו אין סיבה שלא להביא ילדים בעלי מומים כאלו ואחרים. נשים אלו בוחרות לא לבצע את הבדיקה כי הן למעשה לא מעוניינות בתשובות של הבדיקה מאחר וזה תשובות אלו לא ישנו את התפתחות ההיריון מבחינתן. מדובר בנשים שמודעות להליך הבדיקה, מבינות את ההשלכות של לא לבצע את הבדיקה ובוחרות שלא לבצע אותה מתוך מקום אידאולוגי.

בעד – זה לא כואב ולא מאוד מסובך 

יחסית לבדיקות אחרות, דיקור מי שפיר נחשבת לבדיקה לא מסובכת במיוחד. היא מעוררת מעט אי נוחות מאחר ומדובר במחט שמוחדרת אל תוך הבטן, אבל רוב הנשים שעושות את הבדיקה מדווחות שהיא איננה כואבת. הבדיקה מבוצעת בדרך כלל על ידי מומחים בתחום שמבצעים אותה במשך שנים במקצועיות רבה ולכן היא גם כבר לא מסובכת עבורם. בקיצור, הבדיקה נחשבת בתחום הרפואי לבדיקה קלה יחסית וככזאת שלא כואבת במיוחד. 

החופש של נשים לבחור

לסיכום, החופש של נשים לבחור האם לבצע את הבדיקה הזאת מייצר דעות לכאן ולכאן. נשים שבוחרות לבצע את הבדיקה ידעו לנמק בצורה מפורטת מאוד את התשובות שלהם ללמה כדאי ולמה הן בעד הבדיקה. מנגד, נשים שבוחרות שלא לבצע את הבדיקה הזאת ידעו לנמק את ההחלטה גם כן. האמת היא שאין תשובה אחת נכונה וכל אישה צריכה להחליט איך היא רוצה להתנהל עם הגוף ועם ההיריון שלה.