דלקת עיניים בתינוקות

דלקת עיניים היא מצב מאוד לא נעים, שיכול להיגרם מזיהום חיידקי או ויראלי כאחד, והיא מוכרת בהחלט גם אצל מבוגרים, גם אצל ילדים ואפילו אצל תינוקות. מכיוון שמבוגרים מבינים בצורה טובה יותר מה מפריע להם והרבה פעמים יודעים לזהות שמדובר בדלקת, הרי שתינוקות לא יודעים לדבר ולהגיד מה בדיוק מפריע להם. מכיוון שחשוב מאוד לטפל כמה שיותר מהר בדלקת עיניים בתינוקות, חשוב לדעת ממה היא נגרמת, איך לזהות אותה וכמובן – איך לטפל בה כדי שתחלוף כמה שיותר מהר. את כל המידע הזה ופרטים נוספים, תוכלו למצוא במאמר שלפניכם.

 הגורמים לדלקת עיניים

  • דלקת עיניים בתינוקות יכולה להיגרם על ידי נגיף, שמועבר אליהם מאדם אחר שנמצא בקרבתם או מחפץ מסוים שבא במגע עם העין של אותו אדם, ולאחר מכן עם עינו או עם ידו של התינוק (מגבת, למשל).

 

  • דלקת עיניים בתינוקות יכולה להיות גם חיידקית, ולהיגרם כתוצאה מחדירה של גורם זר לעין או כתוצאה מזיהום חיידקי.

 

  • גורם שלישי לדלקת עיניים בתינוקות הוא אלרגיה, שיכולה להיות לאבק, למזון מסוים, לשמפו או לכל דבר אחר שהתינוק בא עמו במגע.

האבחון של דלקת עיניים בתינוקות

אבחון מצבי דלקת בתינוקות הוא בדרך כלל די פשוט, שכן הדלקת מתאפיינת באודם בעיניים, בהפרשות ובגרד. התינוק בדרך כלל יגרד באופן תכוף בעין או ישפשף אותה במזרון או בשמיכה, ימצמץ בתדירות גבוהה ויהיה חסר מנוחה. כמו כן – העיניים יהיו בדרך כלל אדומות, ולפעמים ניתן יהיה לראות גם הפרשה מימית ו/או נפיחות בעפעפיים.

בדיקת רופא

אם נראה לכם שהתינוק סובל מדלקת עיניים, חשוב מאוד לקחת אותו לבדיקה אצל רופא עיניים לילדים, על מנת לאבחן את המצב במדויק. לרופא מומחה יש את כל הידע והציוד הנדרשים לאבחון המצב, ורק הוא יוכל לקבוע בוודאות האם אכן מדובר בדלקת או לא.

הטיפול בדלקת עיניים בתינוקות

  • הטיפול בדלקת עיניים בתינוקות שהגורם להן הוא חיידקי, ייעשה בדרך כלל באמצעות משחות. זאת משום שקל יותר למרוח לתינוק משחה מאשר לטפטף לעיניו טיפות, וברוב המקרים תהיה להן את אותה יעילות.

 

  • דלקת עיניים בתינוקות שהגורם לה הוא נגיפי, לא יטופלו בדרך כלל, כי הן צפויות לחלוף לבד. במקרים חמורים יטופלו התינוקות בטיפות או במשחות, בדומה לטיפול בדלקת חיידקית.

 

  • במקרה שבו הגורם לדלקת הוא אלרגיה, יטופל התינוק בדרך כלל בטיפות שמכילות אנטי-היסטמינים.

זכרו: הטיפול המהיר בדלקת עיניים בתינוקות הוא חשוב מאוד, לא רק כי הוא חוסך מהתינוק סבל ואי נוחות, אלא גם כי הוא יכול למנוע החמרה במצב והגעה למצבים יותר חמורים.