האם החלב באמת תורם להגברת כמות הסידן בגופנו?

אם תשאלו 10 אנשים איזה מזון תורם להגברת כמות הסידן בגופנו, סביר להניח שאם אתם לא נמצאים בקבוצה של טבעונים, רוב האנשים ישיבו "מוצרי חלב". לעומת זאת, אם תיכנסו לנבכי הנושא הזה תגלו, שיכול להיות שמה שנראה לרוב האנשים כמו סוג של אקסיומה, הוא בסך הכול שקר או סילוף של האמת, שנועד למען מטרה אחת – הרווח של מועצת החלב ושל שלל המשווקים של החלב.

מה אומרים המחקרים?

על פי המחקרים שהוזכרו מעלה, תזונה שעשירה במוצרי חלב לא מעלה את כמות הסידן בגוף, כך שהיא אינה עוזרת בכלל לאנשים שסובלים מדילול של רמת הסידן בגופם וכמובן שגם לא לכאלה שסובלים ממה שמכנים "בריחת סידן". למעשה, במהלך המחקרים השוו בין אנשים שצרכו מוצרי חלב ובין אנשים שצרכו מוצרי מזון שאינם מכילים חלבון מן החי אלא חלבון מן הצומח, וראו, שדווקא אותם אנשים שהתזונה שלהם כללה חלבון מן הצומח (היינו סויה, בעיקר) – היו בעלי רמות גבוהות יותר של סידן.

מה המשמעות?

המשמעות של כל המחקרים האלה, שנבדקו גם על בעלי חיים (בחולדות, למשל, הושתלה עצם שהוצא ממנה הסידן, ורק באלה שניזונו בתזונה דלה בחלבון מן החי ועשירה בחלבון מן הצומח – מצפתה הופעת סידן בעצם) וגם על בני אדם, היא, שצריכה של חלבון מן החי, שעל פי כל הפרסומים ורוב הדעות – אמורה להגביר את כמות הסידן בגוף האדם – אינה עומדת ב"ציפיות" ואינה מונעת התדלדלות בכמות הסידן בגוף. לעומת זאת, צריכת מוצרי מזון המכילים חלבון מן הצומח, בדגש על סויה – כן תורמת להעלאת כמות הסידן בגוף וכן יכולה לשפר מאוד את מצב הסידן גם בגופם של אנשים שמוגדרים כסובלים מבריחת סידן.

אז צריך לעבור לטבעונות?

לא חייבים לעבור לטבעונות, וגם לא חייבים להימנע לגמרי מצריכת מוצרי חלב. רק חשוב להבין, שהעובדה שבסין וביפן, שבהן לא צורכים מוצרי חלב פרה, יש נשים שמניקות כל תינוק במשך 10 חודשים, צורכות רק 400 מ"ג סידן ליום (ולא 1000 מ"ג כמו שמומלץ בישראל) ולא סובלות משברים בעצמות האגן כמו כאן, ואם כן – ברוב המקרים זה לא מהווה גורם לפטירתן – כנראה אומרת משהו על הכמות הנדרשת באמת של סידן, ועל המקורות שמהם עדיף לצרוך אותו.

זה לא אומר שצריך להפוך לטבעונים, זה רק אומר שצריך לקחת בערבון מוגבל את המלצות הצריכה של המפרסמים. תאכלו הכול – במידה נכונה ולא בהגזמה, הוסיפו סויה לתפריט היומי שלכם ונסו להמעיט בחלבון מן החי, ואין ספק שתשפרו את הבריאות ואת איכות החיים שלכם.