תסמינים לסרטן השד

האם סרטן השד כואב? כל המידע לגבי כאבים ותסמינים בשלבים מתחילים

היכרות עם תסמינים לסרטן השד יכולה לעזור לנו לזהות ולאבחן אותו עוד לפני בדיקות דימות שגרתיות כגון ממוגרפיה או אולטרסאונד. במאמר הבא נציג את הסימפטומים המרכזיים ונבין למי כדאי לפנות כדי לקבל מידע אמין ומעודכן

גידול ממאיר שמקורו ברקמת השד נחשב לסוג הסרטן השכיח ביותר בקרב נשים. למרות שיש הבדלים בין סוגים שונים של סרטן השד, אבחון מוקדם שלהם חשוב באותה מידה. בין היתר, זיהוי ואבחון הסימפטומים מעלים משמעותית את סיכויי ההחלמה ובעיקר מצמצמים את הסיכוי לכאבים ועוגמת נפש. לכן חשוב להכיר בתחום סרטן השד תסמינים שכיחים ולדעת אל מי לפנות אם מזהים סימנים המעידים על התקדמות המחלה.

מהם סימנים לסרטן השד שאותם מרגישים ראשונים?

גוש בשד הוא התסמין העיקרי למחלת סרטן השד. אמנם לא כל גוש בשד כואב ובטח שלא כל גוש גם מעיד על גידול ממאיר, אך הוא חייב להדליק נורה אדומה. ברשימה של תסמינים לסרטן השד, סימפטומים שכוללים הופעת גוש עומדים בראש הרשימה ואותם גם מזהים ראשונים. מבחינה מקצועית, ההמלצה היא לפנות לבדיקה אצל כירורג שד אם קיים חשד לגוש בשד ובעיקר אם הוא כואב כאשר נוגעים בו.

איך מזהים לבד תסמינים לסרטן השד?

במחלה של סרטן השד סימפטומים רבים מזוהים עצמאית על ידי נשים שסובלות מהגידול. רשימת התסמינים כוללת מלבד גוש כואב בשד גם שינויים בעור על פני השד ובמבנה שלו, הפרשה דמית מהפטמות, שקיעת הפטמה ללא אף הסבר חיצוני אחר, קילוף בעור הפטמה או שינויים אחרים וקשריות לימפה מוגדלות בבית השחי. 

מה ההבדל בין גידולים קטנים וגדולים?

מתוך היכרות עם מאפייני סרטן השד תסמינים מתגלים כשונים מאוד בין גידולים קטנים וגדולים. כך למשל בגידולים קטנים אין תלונות או כאבים ואין גם ממצאים בבדיקה עצמית, בעוד את הגידול מגלים רק בבדיקת ממוגרפיה או בבדיקת אולטרסאונד. מנגד, זה בדיוק מה שמדגיש את החשיבות של התייעצות עם רופאים שמגיעים מהתחום ומתמחים בו. במילים אחרות, עדיף ללכת על בטוח ולהגיע לביקורת תקופתית אצל הרופא גם אם לא מרגישים את הסימנים השונים – כי הגידול עלול להיות קטן ולא גדול. 

מהם גורמי הסיכון שמלווים תסמינים לסרטן השד?

כאן המקום להדגיש שכאבים בשדיים לא נחשבים על פי הרפואה הפורמלית לביטוי של סרטן השד. מצד שני, כן מומלץ לפנות לרופא ולהיבדק על רקע תלונות חדשות שלא חולפות מעצמן. במקרים כאלה, ניתן לצרף לרשימה של תסמינים לסרטן השד גם סימני אזהרה שקשורים לגורמי סיכון ובהם נטייה תורשתית, טיפול הורמונלי אחרי גיל המעבר, הריון ראשון בגילאים יחסית מאוחרים, עישון וצריכה מופרזת של אלכוהול. 

אבחון לאחר זיהוי של התסמינים

כל תהליך הטיפול בסרטן השד מבוסס על אבחון וגילוי של גוש או שינויים אחרים בשד. בין אם הגילוי הוא עצמי או שבוצע רק אחרי ביקור אצל הרופא המטפל, מבצעים בדיקות דימות שגרתיות ומשלבים בין ממוגרפיה או אולטרסאונד שדיים. בדיקות אלו חיוניות, כי במקרים רבים סרטן השד ממשיך להתפתח בגוף האישה בלי שום ממצאים או כאבים.