החזרת עוברים

מתי מתרחשת השתרשות אחרי החזרת עוברים?

במצב של הריון ספונטני, הבלסטולה נודדת לרחם כחמישה עד שבעה ימים לאחר ההפריה. בשלב הזה נוצר קשר פיזי בין הבלסטולה לרירית הרחם – וזוהי תחילת ההשתרשות של העובר.

החזרת עוברים
בתהליך של הפריה חוץ גופית כמובן שההפריה ושלבי ההתפתחות הראשוניים מתבצעים בתנאי מעבדה. לאחר כ-5-6 ימים שבהם העוברים מתפתחים ומגיעים לשלב הבלסטוציסט, ולאחר שהם נבדקו בקפידה ונבחרו העוברים בעלי הסיכוי הגבוה ביותר להשתרש, מתבצע השלב של החזרת עוברים. למעשה התהליך המלאכותי מקביל מאוד לתהליך שמתרחש באופן טבעי, וההשתרשות עצמה מתרחשת כ-24-48 שעות לאחר ההחזרה.
לאחר כ-12 ימים ניתן לבצע בדיקת דם להריון.

כיצד מתבצע תהליך ההחזרה?

ברוב המקרים החזרת עוברים מבוצעת דרך צוואר הרחם, כאשר מדובר בפרוצדורה קצרה ופשוטה. מבצעים את התהליך על כיסא גינקולוגי, כאשר הרופא יחדיר צינורית דקיקה דרך הנרתיק וצוואר הרחם, לתוך חלל הרחם. במקביל מבצעים אולטראסאונד בטני, אשר מסייע להחזיר את העוברים לנקודה המיטבית בתוך חלל הרחם. התהליך כולו נמשך מספר דקות ואינו כרוך בכאבים, אך חלק מהנשים חשות חוסר נוחות במהלכו. אין צורך באשפוז לאחר מכן, אלא רק שהייה קצרה במרפאה כדי לוודא שאת חשה בטוב.

האם אפשר לשפר את הסיכוי לקליטת העוברים?

באופן טבעי השלב של החזרת עוברים הוא שלב שמלווה בחששות ואף בסטרס. למרות שהפרוצדורה עצמה פשוטה ואינה דורשת אשפוז, נשים רבות חוששות לחזור לפעילות שגרתית כדי לא לפגוע בעובר. נכון להיום לא נראה כי למנוחה מוחלטת יש איזשהו יתרון, ולכן תוכלי לחזור לשגרה באופן כמעט מיידי. מנגד, מומלץ להימנע מפעילות מאומצת ומהרמת משאות כבדים. ישנה מחלוקת בנוגע לקיום יחסי מין בימים שלאחר ההחזרה, וליתר ביטחון מומלץ להמתין עד לקבלת התשובות של בדיקת הדם, לאחר כ-12 ימים ממועד ההחזרה.
תהליך ההפריה החוץ גופית עובר כל הזמן שינויים ושיפורים כדי לשפר את הסיכויים להשתרשות תקינה של העוברים. למעשה החלק המשמעותי נעשה עוד בטרם החזרת עוברים – ההחלטה באיזה שלב להחזיר את העובר (לאחר יומיים או לאחר 5-6 ימים), וכמובן עבודה קפדנית של האמבריולוגים כדי לבחור את העוברים בעלי הסיכוי הגבוה ביותר להשתרש.