חוות דעת רשלנות רפואית

הקשיים בקבלת חוות דעת רפואית בתביעות רשלנות

 

אחד החלקים החשובים ביותר בתביעת רשלנות רפואית הינה חוות הדעת הרפואית

תביעת רשלנות רפואית הינה תביעה הדורשת פיצויים בגין עוולה שנגרמה בשל התנהגות לא נכונה בעת מתן או אי מתן טיפול רפואי מסוג כלשהו. בתביעות אלו, בשל חוסר הידע של המעורבים בתביעה בנושאים רפואיים, חשוב ביותר להציג חוות דעת רפואית בנוגע לטיפול שהתבצע, אולם ישנם קשיים משמעותיים בקבלת חוות דעת רשלנות רפואית.

 

 

אז מהם הקשיים בקבלת חוות דעת רשלנות רפואית?

  • מציאת מומחה: כיום מומחים רבים בארץ ובעולם מתמחים בנושאים ספציפיים ביותר, כאשר ישנם תחומים בהם נוכל למצוא רק מומחה אחד בארץ או אף נצטרך להיעזר במומחה מחו"ל לשם קבלת טיפול. במקרים אלו, קשה ביותר למצוחוות דעת רשלנות רפואיתא מומחה אשר יכתוב חוות דעת רשלנות רפואית אשר אינו המומחה אשר טיפל במקרה, ולעיתים קרובות יהיה לפנות למומחה בחו"ל או לאדם שאינו מתמחה לחלוטין באותו תחום.
  • הסתייגות הרופאים: היות ותחום הרפואה הינו תחום מורכב ביותר, ולכל מצב רפואי ישנה יותר מאפשרות התפתחות אחת, רופאים רבים אשר כותבים חוות דעת רשלנות רפואית עלולים להוסיף הערות מסתייגות, אשר מפחיתות את חומרת המצב ולעיתים אף מסבירות מדוע התוצאה הרפואית לא נגרמה בשל רשלנות, אלא בשל גורמים אחרים. חוות דעת מסוג זה עלולות לפגוע בצורה משמעותית בתביעה עצמה.
  • חוות דעת נגדיות: כמו שהתביעה יכולה להציג חוות דעת רשלנות רפואית בכדי לתמוך בטענות שלה, כך גם ההגנה יכולה לעשות. בשל מורכבותם של מצבים רפואיים רבים, נוכל למצוא לא פעם אחת מקרים בהם ניתן יהיה להציג חוות דעת אשר תטען לרשלנות הרופא המטפל ומנגד חוות דעת אשר תטען את הדבר ההפוך. בשל חוסר הידע של המעורבים בתביעה בתחומים רפואיים אלו, קשה מאוד לקבוע איזו חוות דעת אמינה ומדויקת יותר, ולרוב חוות דעת מסוג זה יהיו בלתי יעילות לקבלת החלטה.

 

ניתן לראות כי ישנם קשיים רבים בקבלת חוות דעת רשלנות רפואית

קשיים אלו בנוגע לקבלת חוות דעת רפואית בתביעות רשלנות עלולים לפגוע בצורה משמעותית בתביעה עצמה ובתהליך קבלת ההחלטות של בית המשפט, ומומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום בכדי להתגבר עליהם ולהרכיב תביעה