הקשר בין סכרת לכאבי רגליים

מחלת הסכרת: המגיפה של המאה ה-21

אחת מהמחלות הנפוצות ביותר בשנים האחרונות, אשר התחלואה בה רק הולכת ועולה, היא מחלת הסכרת. מחלה זו מקורה בהצטברות של גלוקוז. סוכרים הם קבוצה גדולה של חומרים כאשר גלוקוז הוא הסוכר העיקרי הנמצא בשימוש בגוף. הוא למעשה תוצר הפירוק של הסוכרים אותם אנו אוכלים ובמצב תקין בגוף הוא נכנס לתאי הגוף ומשמש להפקת אנרגיה, הדרושה לנו כדי לחיות. הגורם האחראי לכניסת הסוכר הוא הורמון האינסולין, אשר חסר אצל חולי הסכרת מסוג 1. סכרת מסוג 2 היא עניין מסובך יותר והיא מעורבת בירידת הרגישות של הגוף לאינסולין. המצב הנוצר בסופו של דבר משני הסוגים של המחלה הוא הצטברות של הגלוקוז בדם, במקום שהוא ייכנס לתאים שלנו. הצטברות זו גורמת לבעיה במאזן הנוזלים בגוף, שמתבטאת בהטלת שתן מוגברת, ביובש רב וכולי. מעבר לכך, הסוכר בשלב מסוים עלול להתחיל לסתום את כלי הדם הקטנים ולגרום לשלל מצבים מסוכנים ומטרידים מאוד. אחד מהמצבים הידועים להם הסכרת גורמת הוא רגל סכרתית.

אז מהו בעצם הקשר לכאבי רגליים?

כאבים מרגל סכרתיתחשוב לדעת מספר דברים לגבי הקשר בין תחלואה בסכרת לבין כאבי רגליים:

  • מה גורם לכאבי הרגליים? – כאבי רגליים הם סיבוך נפוץ של מחלת הסכרת, במיוחד באנשים בהם הגלוקוז בדם נותר ברמות גבוהות ללא איזון. הגורם לכך הוא אותו הגורם לרוב הסיבוכים של הסכרת – סתימה של נימי הדם הקטנים. נימים אלו מזינים את העצבים האחראים לתחושה ברגליים. כאשר נים דם נסתם, העצב לא מקבל את ההזנה לה הוא דרוש ונהרס. מצב זה ידוע גם בשם רגל סכרתית. כאשר יש פגיעה בעצבי התחושה ברגל, אחת מהתופעות שיכולות לקרות נקראת כאב נוירופתי. זהו מצב בו העצב הפגוע משדר למוח אותות כאב באופן קבוע והוא מאופיין בכאבים חזקים ביותר. הגורם לכאבים הללו, כאמור, הוא הפגיעה בכלי הדם.
  • האם יש עוד סיכונים לרגל סכרתית? – הסיכון המרכזי ברגל הסכרתית הוא לא כאבי הרגליים אם כי חוסר תחושה ברגל. במצב כזה, החולים עלולים להיפצע ברגליים כתוצאה מנעל לוחצת שריטות קלות וכדומה, אך לא יהיו מודעים לכך כיוון שעצבי התחושה ברגליהם אינם מתפקדים כראוי. הסכנה הגדולה בכך היא התפתחות זיהומים בפצעים, אשר עלולים להגיע עד כדי כריתה של הרגל.

מה עושים עם כאבי רגליים על רקע של סכרת?

כאב נוירופתי על רקע סכרת ברגליים הוא לא פשוט לטיפול, כיוון שהוא אינו מגיב למשככי כאבים קלאסיים. עם זאת, רופא המומחה בטיפול בכף רגל סכרתית או נוירולוג מוסמך יוכלו לסייע במציאת תרופה מתאימה שתסייע לשיכוך הכאבים. בכל מקרה, הטיפ הטוב ביותר לחולי הסכרת הוא להימנע מהמצב על ידי איזון של רמות הסוכר בדם ובדיקה תקופתית של הרגל על ידי רופא מומחה, לבחינה מדוקדקת של מצבה.