הרפורמה במוסדות בריאות הנפש

עד לא מזמן, אדם אשר נזקק לטיפול נפשי היה צריך להמתין לא מעט זמן עד להגעה לרופא א לגורם הטיפולי המתאים, שכן האחריות על הנושא היתה מוטלת על משרד הבריאות, ולא היו מספיק מרפאות ומכונים שהציעו טיפולים נפשיים.

לאחר שקם קול צעקה, הבינו שכך זה לא יכול להימשך, והחליטו על רפורמה במוסדות בריאות הנפש, שעיקרה העברת האחריות הביטוחית על שירותי בריאות הנפש ממשרד הבריאות לקופות החולים. המשמעות של הרפורמה היא איחוד של רפואת הנפש עם רפואת הגוף, והתייחסות אליה כמו לכל תחום רפואי אחר, היינו – כמו הצורך בפגישה עם רופא מקצועי או רופא יועץ – כפי שהוא נקרא בחלק מקופות החולים.

מתי הכול התחיל?

אמנם, סגן שר הבריאות דאז, הרב יעקב ליצמן, חתם על צו ממשלתי שהניע את הרפורמה במוסדות לבריאות הנפש כבר בשנת 2015, אולם היא נכנסה לתוקפה רק ב-1.7.2015, כי צריך היה להכין את הקרקע לשינוי – מכל בחינה שהיא.

החל מתאריך זה הכתובת לפניות בנושא בריאות הנפש תהיה קופת החולים בה מבוטח האדם הנזקק לטיפול הנפשי, וההתייחסות תהיה, כאמור, כאילו ביקש לראות רופא מקצועי.

מטרות התוכנית

המטרה העיקרית של הרפורמה היא להתחשב באנשים שזקוקים לטיפול נפשי, לקצר את משך ההמתנה לרופאים ולמטפלים הרלוונטיים, ולצמצם עלויות כדי להנגיש את השירותים לכלל האוכלוסייה. אלה הדברים שאמורים לקרות כתוצאה מיישום הרפורמה בפועל:

  • פתיחת מרפאות נוספות ייעודיות לטיפול בבעיות נפשיות
  • הגדלת מערך המטפלים בבריאות הנפש
  • הרחבת שעות הפעילות של המרפאות
  • קיצור זמני ההמתנה לטיפול
  • עלות מינימלית – השתתפות עצמית בלבד
  • הקהיית הסטיגמה שיש על אנשים שהולכים לטיפול נפשי (בזכות השילוב של הטיפולים במערך המרפאות המקצועיות הרגילות)
  • חיזוק המודעות הציבורית לנושא בריאות הנפש
  • הקלת ההשתלבות של אנשים הזקוקים לטיפול נפשי בקהילה

האם התשתיות מוכנות?

בהחלט כן. נפתחו הרבה מאוד מרפאות לבריאות הנפש בכל רחבי הארץ, והן ערוכות לקלוט אליהן מספר גדול של מטופלים. כמובן שמכיוון שהרפורמה רק בחיתוליה אלה רק הצעדים הראשונים, ובהמשך השירותים שניתנים צפויים רק להשתפר. חשוב לציין, כי גם לאחר כניסתה של הרפורמה לתוקף ניתן להמשיך ולקבל טיפולים נפשיים דרך המרפאות הציבוריות לבריאות הנפש, כשכל מי שמעוניין לקבל טיפולים נפשיים – יכול לגשת לרופא ולקבל הפניה לגורם המטפל המתאים לבעיה.

לסיכום – החל מיולי 2015 כל מה שקשור לנושא בריאות הנפש מטופל על ידי קופות החולים, וניתן לפנות אל הרופא המטפל או אל נציגי המרפאות כדי לברר את כל הפרטים אודות השירותים המוצעים במרפאת בריאות הנפש הקרובה לביתכם. היום ההמתנה לטיפול תהיה הרבה יותר קצרה מבעבר והעלויות הרבה יותר נמוכות, כך שכל אחד יכול לקבל את הטיפול הנפשי לו הוא זקוק.