התקן למניעת הריון

התקן למניעת הריון – בעד או נגד?

סקירת היתרונות והחסרונות של התקן למניעת הריון יכולה לסייע לנשים שלא בטוחות איזה אמצעי מניעה הוא המתאים להם ביותר. כדי לענות על השאלה בעד או נגד ההתקן צריך להכיר את המאפיינים ושיטת הפעולה שלו.

כך בנוי התקן תוך רחמי

התקן למניעת הריון הוא למעשה התקן תוך רחמי בגודל של כמה סנטימטרים בודדים ובצורת האות T. ההתקן מוחדר לתוך חלל הרחם על ידי רופא נשים ומטרתו להפריע להשתרשות ביצית מופרית בחלל הרחם. ההתקן הרגיל עשוי פלסטיק, הוא עטוף בחלקו בנחושת ובקצה שלו יש חוט שמשמש להוצאה על ידי רופא נשים בלבד.

היתרונות של התקן למניעת הריון

מי שבעד התקן למניעת הריון מצביע על מספר יתרונות בולטים:

חסכוני בטווח ארוך – על אף עלות ראשונית גבוהה יחסית של התקן תוך רחמי, הוא חסכוני בטווח הארוך בהשוואה לאמצעי מניעה אחרים. החיסכון אטרקטיבי בעיני נשים צעירות שנמצאות עם בן זוג קבוע ויכול להגיע למאות שקלים בשנה.

נוחות – אין צורך בהתעסקות מיוחדת בהתקן מלבד ביקורת תקופתית והוא נוח למדי לשימוש. ההתקן משאיר את האישה בשליטה מלאה והוא מאפשר לה תחושת ביטחון והגנה למשך כמה שנים ברצף.

יעילות – היתרון הבולט של החדרת ההתקן הוא יעילות של מעל 98%. היעילות של ההתקן לא קשורה לזמן קיום יחסי המין והיא נשארת בתוקף לכל אורך התקופה.

החסרונות של התקן תוך רחמי

מנגד, יש להתקן חסרונות מסוימים. ראשית, השימוש בו מלווה לעיתים קרובות בתופעות לוואי כגון דימום וסתי מוגבר, דימומים בין תקופות של וסת ומחזור והתכווצויות של הרחם בניסיון להוציא את ההתקן כגוף זר. שנית, ההתקן לא מונע הדבקה במחלות מין ובמקרים נדירים עלולה להתרחש הנקבות של דופן הרחם בעת החדרתו.

כך תדעי האם ההתקן מתאים לך

קשה להכריע בצורה חד משמעית בסוגיה בעד או נגד התקן למניעת הריון, אך אין ספק לגבי היעילות והנוחות שלו. הדרך הנכונה להחליט האם להחדיר את ההתקן היא להתייעץ עם אנשי מקצוע ולבחון כל מקרה לגופו.