טיפולי פוריות ורזרבה שחלתית 

בעיות פוריות אצל נשים יכולות להיות מסיבות שונות ובהן – אי תקינות של מבנה הרחם כמו גידולים שפירים (שרירנים) או כל דבר אחר שעלול להפריע לקליטת הביציות, שינויים הורמונאליים, אנדומטריוזיס וסיבות נוספות ומה שמעל כל אלו הוא היכולת של השחלה לספק כמה שיותר תאי ביצית בעלי פוטנציאל להפריה. 

טיפולי פוריות

מה שמתאר את האומדן של יכולת השחלה לספק ביציות איכותיות הוא "רזרבה שחלתית" מה שיכול גם להצביע על טיפולי פוריות פוטנציאליים, ולפני שנסביר מהי אותה רזרבה חשוב להבין בכלל מהי השחלה ומהו תפקידה בכל מה שנוגע לפוריות האישה.

מהי שחלה?

הנה משהו מעניין. שחלה היא איבר רבייה שלא קיים רק אצל בני אדם אלא גם אצל רוב בעלי החיים שמתרבים, וכן, גם אצל כל צמחי הפרחים. השחלה היא איבר שקיים רק אצל הנקבות, והיא המקום בו מתבשלים תאי הרבייה הנקביים שאלו הביציות. השחלות נמצאות אצל האישה בחלל הבטן מעל לרחם, והביציות שבהן נודדות אל החצוצרות שם הן ממתינות זמן קצר להפריה זכרית ומשם ממשיכות אל הרחם. 

אם הן לא מופרות, הן נפלטות החוצה במחזור החודשי ולמעשה הכמות שלהן יורדת בכל מחזור כזה ולא מתחדשת.

מהי רזרבה שחלתית?

אז מהי למעשה הרזרבה השחלתית? כל אישה נולדת עם מספר ביציות מסוים, ולמעשה, עוד כשהיא בתקופת העוברות יש לה את כמות הביציות המקסימליות שהולכת ופוחתת עם השנים. הביציות יוצאות מהגוף כפי שציינו במהלך המחזור החודשי, כך שבמהלך שנות הפוריות היא אישה מאבדת סביב ה-500 ביציות.

רזרבה שחלתית היא למעשה אומדן של היכולת של השחלה לספק ביציות שטובות להפריה. האומדן הזה הוא למעשה כלי לניבוי הסיכויים להיכנס להריון ויש בדיקות שונות שמשמשות להערכת איכות הביציות שנותרו בשחלה והסיכויים להתעבר.

בדיקות להערכת רזרבה שחלתית

כפי שציינו אי אפשר לדעת באמת את כמות הביציות האיכותיות אלא אפשר להעריך מהם הסיכויים להיכנס להריון. בשביל לקבל את אומדן הרזרבה השחלתית ניתן לעשות כמה בדיקות שמספקות את ההערכה הדרושה:

  • בדיקת אולטרסאונד – בדיקת אולטרסאונד היא בדיקה שמדמה את כמות הזקיקים שנצפים בשחלה. הבדיקה מתבצעת כמה ימים לאחר סיום הווסת (כי כפי שנאמר במהלך המחזור החודשי האישה מאבדת ביציות) ככל שיש יותר זקיקים בבדיקה ככה הרזרבה השחלתית טובה יותר.
  • בדיקת FSH – בלוטת יתר המוח (ההיפופיזה) היא זו שמגרה את השחלה ליצירת זקיקים, והבלוטה גם מפרישה את הורמון ה-FSH. רמת ה-FSH מנבאת את הרזרבה השחלתית אך ביחס הפוך – כמה שההורמון יותר גבוה ככה הרזרבה השחלתית נמוכה יותר וכמה שההורמון נמוך יותר, ככה הרזרבה השחלתית גבוהה יותר. 
  • בדיקת AMH – עוד הורמון שרלוונטי לרזרבה השחלתית אך הוא מופרש ישירות מהשחלות. של כמו ה-FSH, כמה שהוא גבוה יותר ככה הרזרבה השחלתית גבוהה יותר ולהיפך, אם הרזרבה השחלתית נמוכה ככה תהיה גם הפרשת ההורמון. 

רזרבה שחלתית וטיפולי פוריות

רזרבה שחלתית היא אם כן כלי לניבוי היכולת להיכנס להריון באופן טבעי ובדיקה שלה מאפשרת לדעת את מצבה של האישה בגילאים שונים. חשוב לדעת שאומדן שלה גם רלוונטי לטיפולי פוריות מכיוון שלפני שמתחילים טיפולי פוריות ניתן לחזות את סיכויי ההצלחה על ידי הבדיקה. 

יש גורמים שונים שיכולים לגרום לירידה של הרזרבה השחלתית מה שיכול להשפיע על טיפולי פוריות. בין הגורמים הללו יש את הגנטיקה, הפרעות אוטואימוניות שונות, פגיעה בבלוטת יותרת הכליה, מחלה אידיופתית וכמובן, גם הגיל עושה את שלו וככל שהוא עולה ככה הסיכויים להצלחת טיפולי הפוריות בגלל רזרבה שחלתית נמוכה נמוכים יותר.