טיפול במעי רגיז

אם אתם סובלים מתסמונת המעי הרגיז, דעו שאתם לא לבד: כ-20%-10% מהאוכלוסייה המערבית סובלים מהתסמונת, ומתמודדים, ממש כמוכם, עם מצב לא ממש נעים, שצריכים ללמוד איך לחיות איתו ולתפקד כמה שיותר כרגיל.

אודות תסמונת המעי הרגיז

מעי רגיז הוא מעי שגורם די הרבה צרות לבעליו, כמו למשל כאבי בטן, שינויים תכופים באופי היציאות – לרבות אי סדירות ביציאות, שלשול או עצירות ותופעות אפשריות נוספות כגון נפיחות בבטן, דחיפות למתן צואה, צואה בעלת ריר ועוד. אמנם, רוב האנשים שסובלים מהתסמונת סובלים פחות או יותר מאותם תסמינים, אולם עוצמתם שונה מאדם לאדם, כמו גם כוח הסבל עצמו. אי לכך אפשר יהיה למצוא אנשים שברור לגמרי שהם בעלי מעי רגיז אבל שיוכלו להמשיך לקיים אורח חיים רגיל לגמרי, ולעומתם גם אנשים שסובלים מאותה תסמונת בדיוק, אולם לא מצליחים לתפקד כראוי, נאלצים להיעדר הרבה מאוד מהעבודה ובאופן כללי מתמודדים עם איכות חיים ירודה.

איך אדע אם יש לי מעי רגיז?

אם אתם סובלים מכאבים או מאי נוחות בבטן אשר לפחות שניים מבין המשפטים הבאים מתארים אותם נכונה:

  • הכאבים מוקלים לאחר יציאה.
  • הכאבים קשורים באופן ישיר לשינוי בתכיפות היציאות
  • הכאבים קשורים באופן ישיר לשינוי בצורת היציאות

בנוסף לאלה, אם יש לכם יותר משלוש יציאות ליום או לחלופין פחות משלוש יציאות בשבוע, אם צורת היציאה לא תקינה, אם תהליך ההתרוקנות שונה מהתהליך הנורמטיבי (מרגישים שלא התרוקנתם באופן מלא, שאתם צריכים להתאמץ מדיי וכד'), אם היציאות מלוות בריר ו/אם יש לכם תחושת נפיחות בבטן – יכול מאוד להיות שמדובר בתסמונת המעי הרגיז. תסמינים נוספים שמחזקים את האבחנה, הם צרבות, כאבים בחזה, חרדה, עייפות ודיכאון.

מה גורם לתסמונת? 

יש מספר גורמים שיכולים לגרום לתסמונת המעי הרגיז, כשלעתים מדובר בגורם אחד ולעתים בשילוב של כמה מהם:

 

  • הפרעה בתנועתיות המעי – תנועתיות יתר שגורמת לשלשולים או תנועתיות חסר שגורמת לעצירויות.
  • סף נמוך של כאב – שבגללו גם התמלאות חלקית של פי הטבעת או של חלקי מעי אחרין יוצרת לחץ, כאב ודחף להתרוקן.
  • סיבות פסיכוסוציאליות – כגון דיכאון או חרדה.

התסמינים האופייניים

התסמינים האופייניים לתסמונת המעי הרגיז הם בדרך כלל עוויתות של כאב בגלל כאבים בבטן התחתונה – המוקלות לאחר התרוקנות, וחוזרות כשעה או שעתיים לאחר האכילה ו/או בעתות של לחץ ומתח.

אבחון

אבחון התסמונת יתבצע בעיקר על ידי תשאול של החולה, אבל גם באמצעות ביצוע של מספר בדיקות על מנת לשלול אפשרויות אחרות. הבדיקות יכללו בדיקות דם, בדיקות סרולוגיה, בדיקות צואה ועוד, אשר בהתאם לתוצאותיהן יחליט הרופא מה לעשות.

טיפול בתסמונת המעי הרגיז

יש מספר דרכים לטפל בתסמונת. אפשר לבחור אחת, ואפשר (רצוי) לשלב ביניהן:

  • תזונה – הימנעות ממאכלים יוצרי גזים כגון כרוב, שעועית, בצל טרי, קפאין, יין אדום וכד', שילוב של סיבים תזונתיים הידועים כמעודדים תהליכי עיכול בריאים ושתייה של הרבה מים (10-8 כוסות לפחות) – יכולה מאוד לסייע לשיפור איכות החיים.
  • הרגלי תזונה נכונים – חשוב מאוד לסגל לעצמכם הרגלי תזונה נכונים: ארוחות בזמנים קבועים, ארוחות רבות וקטנות אם יש לכם שלשול / ארוחות גדולות המועשרות בסיבים תזונתיים אם יש לכם עצירות; רצוי מאוד לשלב פעילות ספורטיבית באורח החיים שלכם ולנסות להימנע ככל שרק ניתן מסטרס נפשי.
  • טיפול תרופתי – אם לא הצלחתם להתמודד בצורה טובה עם התסמונת באמצעות שינוי התזונה והרגלי התזונה שלכם, אפשר לפנות אל הטיפול התרופתי. אם אתם סובלים משלשולים אפשר להיעזר בתרופות נוגדות שלשול, אם אתם סובלים מעצירות – יש גם תרופות המיועדות לעידוד פעילות המעי. אם יש לכם עוויתות – תטופלו בתרופות נוגדות התכווצות, ואם אתם רואים שמצבי מתח נפשי מגבירים את תסמיני התסמונת – תוכלו להיעזר בתרופות נגד דיכאון ולשפר את איכות החיים.

לסיכום: אמנם תסמונת המעי הרגיז היא תופעה לא נעימה, אבל בהחלט אפשר להתמודד איתה ולהמשיך לחיות חיים מלאים וטובים. הקפידו על תזונה נכונה המתאימה למצב האישי שלכם, נסו כמה שיותר להימנע מסטרס וכמובן – קחו תרופות ועשו שינויים בהרגלי התזונה – רק בהתייעצות עם רופא. רק בריאות!