טיפול בפסוריאזיס

פסוריאזיס. נדמה שהיום שומעים על המחלה הזאת יותר מבעבר, אבל אין לכך הוכחות מוצקות. בכל מקרה, מדובר במחלה בעלת רקע גנטי, שמתפרצת בדרך כלל בגלל טראומה שחווה הגוף, וגורמת לאי נוחות פיזית ואסתטית. בישראל יש היום כ-120 אלף חולים בפסוריאזיס, בדרגות שונות. עיקר החולים הם יוצאי אירופה, ויש שתי תקופות גיל אופייניות להתפרצותה: 30-20 ו-60-50.

איך נראה פסוריאזיס?

המחלה מתבטאת בנגעים אדומים המופיעים על העור. הנגעים מתחומים ומורמים, מכוסים בקשקש בצע לבן-כסוף. הקשקש נושר בקלות ומשאיר מתחתיו נקודת דמם קטנה. הנגעים מופיעים בדרך כלל במרפקים, באיברי המין, על הקרקפת ובברכיים, ובמקרים חמורים – הם יופיעו בכל הגוף. אם המחלה מופיעה גם בציפורניים, היא עלולה להיראות כמו פטריה. אם טיפול נגד פטריות לא עוזר ומופיעים נגעים במקומות נוספים – כנראה שמדובר בפסוריאזיס.

אופייה של המחלה

כפי האמור לעיל, פסוריאזיס היא איננה מחלה מדבקת. זו מחלה שהרקע שלה גנטי, ושמתפרצת כתוצאה מטראומה מסוימת שעובר הגוף, לרבות זיהומי לוע מחיידק הסטרפטוקוק, תרופות ממשפחת חוסמי בטא לטיפול בלחץ דם גבוה, ליתיום ועוד, כמו גם לחץ ודחק נפשי.  מדובר, בעצם, בשיבוש של מערכת החיסון, כשתא – כדורית לבנה המכונה "לימפוציט מסוג T" עוברת שפעול ומביאה לתגובה דלקתית בעור ולהיווצרותם של הנגעים האדומים – הרובד הפסוריאטי. מכיוון שבעור נגוע התחלפות האפידרמיס מתרחשת הרבה יותר מהר מאשר בעור בריא (כל 3 ימים במקום כל 30 יום), נצברים הרבה מאוד קשקשים, בשכבות, על גבי העור.

סוגים שונים של פסוריאזיס

יש הרבה מאוד סוגים של המחלה, כאשר הנפוץ ביותר הוא הפסוריאזיס וולגריס, שבו מופיעים הנגעים באזורי הברכיים, המרפקים, איברי המין והקרקפת. פסוריאזיס אינברסה הוא סוג של מחלה שבו מופיעים הנגעים בקפלים ובאזורים פנימיים כמו בתי השחי, קפלי המפשעה ואזור הטבור; פסוריאזיס ארטריתיק הוא סוג של פסוריאזיס שמלווה בדלקת מפרקים. יש סוגים נוספים של פסוריאזיס, וחשוב מאוד להתאים את הטיפול לסוג המסוים, על מנת להשיג הקלה משמעותית.

מהו הטיפול בפסוריאזיס?

ישנם ארבעה סוגים של טיפולים בפסוריאזיס:

  • טיפול במשחות – אפשר לטפל באמצעות תרופות המכילות סטרואידים, שלעתים משפרות מאוד את המצב. התרופות מצריכות מרשם רופא, ויש לדאוג למרוח אותן על שטחים קטנים של העור ולתקופה כמה שיותר קצרה, שכן שימוש ארוך בהן ועל שטחים גדולים עלול לגרום להתפרצות של הנגעים על שטחים הרבה יותר גדולים.

 

  • טיפול בתרופות דרך הפה / זריקות – יש מספר תרופות לפסוריאזיס שניתן לקחת דרך הפה ו/או באמצעות זריקות. היתרונות שלהן הם שהן מועילים בתוך זמן קצר יחסית ויכולות לשפר גם מצב שבו יש מעורבות של הפרקים, אולם יש להן גם תופעות לוואי לא רצויות, כמו פגיעה בתפקודי הכבד, פגיעה במוח העצם ועוד. אם משתמשים בתרופות ממשפחת הרטינואידים, אסור להיכנס להיריון במשך שנתיים לאחר הפסקת הטיפול, שכן תרופות אלה עלולות לגרום למומים בעוברים.

 

  • טיפול בפוטותרפיה – חשיפה לעור אולטרה סגול בתחום הקרוי UVB, שמרפא את הנגעים. את הטיפול אפשר לקבל במרפאות ייעודיות או בבית – אם רוכשים מכשיר ביתי לטיפול בפסוריאזיס. גם חשיפה לשמש בים המלח משיגה את אותו אפקט, אבל רק אם משתזפים בשמש מדי יום, במשך 4-3 שעות, במשך שלושה שבועות ברצף. אם בוחרים באפשרות הזאת צריך לדעת, שלמרות שהנגעים נעלמים לאחר החשיפה הממושכת לשמש, הם צפויים לחזור לאחר כארבעה חודשים. חשוב לציין שהיום קופות החולים מממנות הן טיפולים באור במרפאות והן הגעה לים המלח לצורכי ריפוי.

 

  • שיטת גיקרמן – טיפול המשלב שימוש בתכשירי זפת עם קרינת UVB, ומשיג אפקט מהיר ויעיל יותר. הטיפול מתבצע בבית החולים בשל אי הנוחות של ההישארות עם הזפת על הגוף. המטופל מורח את הזפת על גופו בלילה, ובבוקר מגיע למכן הפוטותרפיה ומתחיל את הטיפול של חשיפה לאור. בזכות הזפת, שהופכת את העור לרגיש יותר להשפעתה של הקרינה ומפחיתה את התהליך הדלקתי של המחלה – משיגים שיפור משמעותי במצב.

תרופות נוספות – יש היום תרופות חדשות שיכולות לסייע לטיפול בפסוריאזיס, אולם הן ניתנות רק אם כל שאר סוגי הטיפולים לא מצליחים. זאת משום שהן מדכאות את מערכת החיסון, דבר שיכול לגרום להידבקות במחלות נוספות. יש גם תרופות ביולוגיות שהחלו להשתמש בהן, ושיכול מאוד להיות שהשימוש בהן יתרחב, שכן הן משיגות את אותו אפקט של התרופות החזקות – רק ללא תופעות הלוואי. יש כל הזמן התפתחות במחקר של הטיפול בפסוריאזיס, והרופאים המומחים מתעדכנים כל העת בחדשות האחרונות.

לסיכום – טיפול בפסוריאזיס אפשרי בהחלט, ויכול להשיג תוצאות מצוינות. אם אתם סובלים מהמחלה, חשוב מאוד לגשת לרופא המתמחה בתחום אשר יציע לכם את הטיפול המתאים ביותר למצבכם ויעקוב אחריכם עד להשגת התוצאות הטובות ביותר. תרגישו טוב!