טיפול בצלקות אקנה

אקנה היא מחלה דלקתית וכרונית של בלוטות השומן שמופיעה בדרך כלל בגיל ההתבגרות. באחוז גדול מהאנשים שסובלים מאותה מחלה ניתן לזהות נגעי אקנה שיופיעו כמעין צלקות על הפנים ובאזורים אחרים על הגוף. לרוב האנשים יישארו גם צלקות קטנות בלבד, אך לעיתים לאחוז מסוים באוכלוסייה שסובלת מפצעי אקנה עלולות גם להישאר צלקות גדולות ועמוקות במיוחד.

צלקות אקנה

כיצד ניתן לטפל בצלקות?

הבעיה עם פצעים של אקנה הם לא רק הפצעים אלא גם הצלקות הנלוות באזור הפנים, הגב ובשאר אברי הגוף. לרפואה המתקדמת יש היום טיפולים רבים שמסייעים לצלקות אקנה, וכל אדם שסובל מהם יוכל להתמודד בצורה יעילה עם הבעיה. לפני הכל – צלקות שנגרמות מאקנה יכולות להתרחש בגין סתימה של בלוטות החלב, התרבות של חיידקים ודלקות. מקרה שהוא שטחי יחסית של תופעת האקנה יכול להותיר צלקות אך באלו ניתן לטפל באמצעות קרם ייחודי או פילינג שטחי. הבעיה מתחילה כאשר מדובר בצלקות חמורות כמו חטטים על העור או סדק עמוק שנוצר מהפצעים.

סוגי צלקות אקנה

  • צלקות בצורת חטטים – אלה השכיחות יותר שבאות לידי ביטוי בשקעים עמוקים שנראים על גבי העור.
  • צלקות זוויות – אלה יכולות להראות בצורה שטחית או עמוקה, לרוב יופיעו באזורי הרקה ובלחיים.
  • צלקות רולינג – אלה מותירות מראה גלי על עור הפנים. 
  • צלקות גוון – לרוב נראות בגוון חום או אדום.
  • צלקות שהן מורמות – לרב יופיעו באזור הסנטר.

כיצד נטפל בצלקות אלה?

לרוב, הלקוחות שמבקשים לטפל בצלקות יופיעו צלקות אקנה מכל הסוגים הנ"ל. מדובר בתופעה שתחייב טיפול וגישה הרבה יותר יצירתית וכמובן הרבה ידע וניסיון, זאת בכדי להתאים לכל אדם את הטיפול האיכותי והנכון ביותר עבורו, טיפול שיביא לכדי תוצאה אסתטית ביותר. להלן כמה סוגי טיפולים פופולריים כיום בצלקות אקנה. 

טיפולי לייזר

  • לייזר מקטעי משייף – טכנולוגיה זו נחשבת ליעילה מאוד בכל הנוגע לטיפול בצלקות אקנה, בתהליך הטיפול יוסרו מהעור שכבות דקות, עד שיושג שיפור מהותי במראה הצלקות. במקביל יתחדשו סיבי קולגן שיעזרו בהליך של החלקה של העור ובטשטוש של הצלקות. מדובר בטיפול אינטנסיבי של מפגש אחד. 
  • לייזר מקטעי לא משייף – הליך שהוא עדין יחסית, שבמהלכו יוצרים חתכים זעירים מאוד בשכבת העור העמוקה. בתהליך הריפוי של העור מתגייסים מגוון תאים שתוך כדי מייצרים קולגן, שבעזרתו ממלאים את הצלקות מבפנים כלפי חוץ. כדי להשיג את התוצאה הטובה ביותר חשוב לעשות את הטיפול הזה לפחות מספר פעמים בטווח של חודש.

טיפולי פילינג

  •  CROSS/ TSA – מדובר בטיפולים שהם נקודתיים ומטרתם לשפר את המראה של הצלקות העמוקות. במהלך הטיפול יוחדר החומר הפעיל TCA  לתוך עומק הצלקת, במטרה לגרום לפציעה נקודתית של העור שהיא תעודד יצירת קולגן. באזורים המטופלים העור מתחיל לקבל גוון לבן שלאחר מכן נעלם ואז נוצר פצע שמגליד תוך שלושה שבועות. לאחר מכן מתחיל טיפול בלייזר שמטרתו לזרז את תהליך הריפוי ולמקסם את התוצאה האסתטית. לאחר שלושה טיפולים לכל היותר ניתן לראות תוצאות יפות על עור הפנים. 
  • פילינג – שיטת טיפול שמשפרת את המראה הכללי של הפנים והופכת את העור לחלק ונעים. יש שלושה סוגי טיפולי פילינג: הפילינג השטחי יפגע רק באפידרמיס השכבה החיצונית של עור הפנים. הפילינג הבינוני יוחדר הרבה יותר עמוק ויגיע לשכבה העליונה של הדרמיס. והפילינג העמוק יגיע עד לשכבות העמוקות ביותר של העור. על מנת להגיע לתוצאות טובות כדאי לבצע לפחות 3 טיפולים כאלה בהתאם לסוג העור, לפי מצבו והתגובה שלו לטיפול.