כולסטרול בריא ולא בריא

אם תעשו סקר בקרב אנשים שנמצאים סביבכם ותשאלו אותם מהם הגורמים העיקריים למחלות כלי דם ולב בכלל ולהתקפי לב בפרט, סביר מאד להניח שהרבה מהם יזכירו רמה גבוהה של כולסטרול רע. ואמנם, חונכנו לחשוב ולהאמין, כי יש קשר הדוק בין רמות גבוהות של כולסטרול "רע" (LDL) למחלות לב, וכל אימת שרמות הכולסטרול חורגות מהנורמה בתדפיס של תוצאות בדיקות הדם שלנו – הרופא מזכיר שצריך להוריד את רמת הכולסטרול, ולפעמים אפילו מציע תרופות שיכולות לעזור.

אבל – דברים הם לא כל כך ברורים ונחרצים כמו שהורגלנו לחשוב. למעשה, מחקרים חדשים שנעשו בתחום מצאו שדברים הם לא שחור ולבן כמו שהרגילו אותנו לחשוב. אז כדי להבין מי נגד מי ומה באמת יכול לעשות לנו נזק וממה דווקא לא כל כך צריך להיזהר, כתבנו את המאמר שלפניכם.

מהו בעצם כולסטרול?

מדובר במולקולה שומנית שמיוצרת רק על ידי בעלי חיים. אם היא מיוצרת על ידי בעלי חיים, הווה אומר שהיא מיוצרת גם על ידי גוף האדם, וקשה להאמין שהגוף ייצר מולקולה שיכולה להזיק לו בצורה כל כך חריפה. ואמנם, היא באמת לא מזיקה לו, לפחות לא בצורה כל כך חריפה כמו שאומרים.

למעשה, הכולסטרול לא רק שאינו מזיק כל כך לגופנו, הוא אף חיוני לתפקודו התקין. זאת משום שיש לו תפקיד חשוב ביותר בבניית רקמות, ביצירת הורמונים סטרואידיים (טסטוסטרון, פרוגסטרון, קורטיזון ועוד) ובייצור ויטמין D בעת חשיפה לשמש. אם בודקים את הדברים לעומק מגלים, שעבודתו של הגוף לא מסתכמת רק בייצור כולסטרול, אלא גם בעבודה קשה לצורך שימורו.

רמות גבוהות של כולסטרול רע

היום נוהגים לדבר על כולסטרול טוב (HDL) ועל כולסטרול רע (LDL), אבל בעצם אין ממש דבר כזה, משום שרמות גבוהות של כולסטרול "רע" דווקא מצוינות עבורנו, כי הן לא מעידות על הגדלת הסיכון להתקף לב, אלא מתריעות על כך שבגוף קיימת דלקת שדורשת טיפול. כשמתרחשת חדירה של גורמי מחלה הגוף שלנו נכנס לעמדת מגננה, ומגיב בהתכווצות של כלי דם שמטרתה למנוע אובדן דם. הדם הופך להיות סמיך יותר כדי ליצור קרישים שיסתמו חורים ופרצות בכלי דם וברקמות אחרות, והגוף מייצר יותר תאי דם לבנים על מנת להילחם במזיקים. פעולה נוספת שהוא עושה – שולח כולסטרול למקומות שניזוקו, כדי לתקן את הנזק שנגרם וזה מה שגורם, בעצם, לעלייה של הכולסטרול בדם.

אז זה לא מצב מסוכן?

זה כן מצב מסוכן, אבל לא הכולסטרול הוא שגורם לו, אלא הדלקת. כשיש כולסטרול גבוה חשוב לזהות את הגורם לדלקת ולטפל בו, ואז גם רמות הכולסטרול יחזרו לנורמה. למרות זאת, כמובן שזה לא אומר שכדאי עכשיו להסתובב עם רמות גבוהות מדיי של הכולסטרול, אבל גם לא צריך למהר לקחת כדורים ותרופות אחרות, כי לפעמים אפשר לטפל במצב בצורות אחרות.

בכל מקרה, תמיד עדיף לנהוג במידת זהירות ולצרוך מוצרים שמכילים הרבה כולסטרול במידה לא מוגזמת, גם כי יש בהם לא מעט שומנים שהם כשלעצמם יכולים לגרום לנזקים. קחו בחשבון שבשום מוצר צמחי לא יכול להיות כולסטרול, כך שאתם יכולים לשלב מזונות שכאלה בתפריט שללא חשש מזה, אבל חשוב כן לבדוק את רמת השומנים, שכאמור – כן יכולים לגרום לנזקים גופניים.

פעילות גופנית תמיד משפרת את המצב הבריאותי, וכמובן גם אכילה של פירות וירקות – טריים ומבושלים.

לסיכום: גם אם ראיתם שיש לכם כולסטרול גבוה אל תמהרו להילחץ ולקחת תרופות. נסו לאתר את מקור הדלקת ולטפל בה, ובצעו בדיקה נוספת. תרופות להורדת כולסטרול מומלץ לקחת רק אם אחרי תקופה מסוימת של כמה חודשים לפחות הרמות נשארות גבוהות. בהצלחה ורק בריאות!

כולסטרול הוא סוג של מולקולה שומנית לא מזיקה, שרק בעלי חיים מייצרים אותה. כלומר, כולסטרול נמצא רק במוצרי מזון מהחי, כמו ביצים, חלב, גבינות, חמאה ובשר. כיוון שזוהי מולקולה שומנית, המזונות שמכילים כולסטרול הם כאלו שמכילים שומן. במוצר חלב עם 0% שומן לא אמור להיות כולסטרול.מאחר

ששום צמח לא מייצר כולסטרול, כל מוצר מזון שמיוצר ממרכיבים צמחיים בלבד לא יכיל כולסטרול לעולם. אף שמן, שמיוצר תמיד מצמחים – תירס, קנולה, זיתים, חמניות, סויה ועוד – לא מכיל כולסטרול.