כיצד הקפאת ביציות מסייעת לנשאיות איקס שביר?

נשאיות איקס שביר הן נשים אשר קיימת בכרומוזומים שלהם מוטציה מסוימת שיש לה השפעה הן על הפוריות שלהן והן על בריאות הילדים שהן תוכלנה ללדת. מדובר על מוטציה שמביאה לכך שאיקס אחד שבור ולא מחובר בקצהו לרצף. והתוצאות של האיקס השביר הינן משמעותיות מאוד.

הקפאת ביציות

על תסמונת האיקס השביר

טרם נדון בעניין פוריות של נשים בעלות איקס שביר נציין כי תסמונת איקס שביר נובעת מנשאות זו, והיא נגרמת כיוון שאין אספקה נאותה של חלבון שמשפיעה על התפתחות מוחו של העובר, והתוצאות חמורות מאוד. התינוק עלול לסבול מפיגור שכלי חמור, מאוטיזם ובעיות בריאות נוספות וחמורות שמצריכות טיפול רפואי והתפתחותי. היות שכך מבצעים פעולות שונות לבירור גנטי על מנת למנוע היריון של עוברים חולים.

הפוריות של נשאיות איקס שביר

כמו כן נשים שיש להן נשאות לאיקס שביר עלולות לסבול מבעיות פוריות שנגרמות כתוצאה מהמוטציה. הפגם הגנטי עלול להביא לאי ספיקה שחלתית. מה שיגרום לכך שהווסת לא יהיה סדיר, והוא עלול להיפסק בגיל צעיר ביחס לכלל הנשים הבריאות. היות שכך הנשים הללו עלולות לגלות מוקדם מידי כי הן אינן יכולות ללדת כלל. אין להן סיכוי להרות והן לא תוכלנה להביא ילדים לעולם. על מנת למנוע מצב כזה בו אישה מעוניינת להביא ילדים אך למרות היותה צעירה אין לה ביוץ ויכולת להרות, מציעים לה מענה במרפאות הפוריות. כך שהיא תוכל לשמר את היכולת הנשית הפוטנציאלית שלה בגיל הצעיר, ולשמור עליה עד למועד בו היא תחפוץ ללדת ילדים.

ביקורת תקופתית קבועה לנשאיות

היות והפוריות של נשים אלו מוגבלת והיא עלולה להיפסק בגיל מוקדם יחסית, חשוב כי הן תעבורנה ביקורת תקופתית קבועה במרפאה ייעודית. כך ניתן לדעת מה מתרחש בגופן ועד כמה הנשאות לאיקס השביר משפיעה על הפיריון שלהן. במידה ומתברר כי הנשאות אכן פוגעת בפוריות שלהן, וכי בשנים הקרובות עתידה האישה להפסיק את הביוץ, יבצעו שאיבת ביציות. שאיבה זו תתבצע מתוך מטרה להציל את הביציות שקיימות כעת בגופה של האישה, ולשמר אותן כך שהן תהיינה תקינות וראויות להפריה בבוא העת.

שאיבת ביציות והקפאה מבעוד מועד

שאיבת הביציות הינה פעולה רפואית שמבצעים אותה על מנת לשמור על ביציות שקיימות כעת בגופה של האישה, אך מחמת הבעיה הרפואית של האיקס השביר הן לא יהיו שם כאשר היא תחליט שהנה היא רוצה להביא ילדים לעולם. לפיכך ההמלצה תהיה כי יבצעו שאיבה ויקפיאו את הביציות. לאחר הקפאה של ביציות תוכל האישה להיות רגועה, כי בבוא העת היא תוכל להביא ילדים לעולם וזאת באמצעות הפריה חוץ גופית ואבחון עוברים.

על היריון של נשאיות איקס שביר

היות ונשאיות איקס שביר עלולות להביא לעולם ילדים פגועים, יבצעו בביציות הקפואות הפריה חוץ גופית. לאחר ההפריה יערכו אבחון גנטי בדגימות שיילקחו מהעוברים. וזאת כדי לזהות מבין כלל העוברים את אלו הבריאים שאותם יחזירו לרחם על מנת להשריש אותם ולאפשר הריון. לאחר PGD ישתילו את העוברים הבריאים בלבד ברחמה של האישה, בתקווה כי אכן ייקלט היריון ויתפתח עובר בריא.

ומה בדבר יתר העוברים הבריאים?

במרבית המקרים מחזירים לרחם עובר אחד או שניים. וזאת כדי להגדיל את הסיכוי של האישה להרות מחד, ומאידך למנוע מצב של הריון מרובה עוברים שאף הוא מהווה סיכון מסוים לאם ולעוברים. את יתר העוברים מקפיאים, וזאת כדי לאפשר החזרה שלהם לרחם במידה וההריון הנוכחי לא ייקלט. או כדי לאפשר לאישה להרות שוב וללדת ילדים נוספים בלי לבצע הפריה חוץ גופית נוספת.