פסיכיאטר

כיצד ניתן לטפל בכבד שומני?

כבד שומני הוא מצב רפואי שעלול לגרור שורה ארוכה של נזקים לטווח הקצר והארוך. במאמר הבא נסביר במה בדיוק מדובר, איך אפשר לטפל בזה וכיצד מכריעים בין האפשרויות השונות שיש על הפרק

לכבד יש תפקיד מכריע בכל הנוגע לתהליך העיכול וחילוף החומרים. זו למעשה הבלוטה הגדולה ביותר בגוף האדם, מה גם שרשימת המשימות שלו כוללת פירוק פחמימות, חלבונים ושומנים וכמובן אחסון ויטמינים וייצור או הפרשה של מיצי מרה. עם זאת, מצב רפואי של כבד שומני מתאפיין בהצטברות של עודף שומן ולכן הפעילות המכריעה נפגעת.

החדשות הטובות הן שכיום ידוע על שיטות שונות עבור טיפול בכבד שומני. בראש ובראשונה, יש לקחת בחשבון שכבד שומני הוא מצב שעלול להיגרם בגלל צריכת יתר של משקאות אלכוהוליים או מסיבות רפואיות אחרות. שנית, צריך לאבחן את מצב הכבד באמצעות בדיקות דם ובדיקות אולטרסאונד בטן לפני שמחליטים על אופי הטיפול. אבחון כזה קריטי לבחירת הטיפול המתאים ולהשגת התוצאות הרצויות בטווח הקצר והארוך.

הבדלים בין שיטות טיפול בכבד שומני

הנה למשל השיטות השונות שעליהן אנשי המקצוע ממליצים בכל הנוגע לניסיון ההתמודדות עם טיפול בכבד שומני:

א. טיפול טבעי – טיפול טבעי מבוסס על צמחי מרפא ויש לו היסטוריה ארוכה של מאות שנים. לפי מחקרים שונים, פטריות מרפא למשל יכולות לסייע להשיג את התוצאות של הטיפול הטבעי והשימוש בהן לא סותר טיפול קונבנציונאלי. אפשרויות אחרות שנכללות תחת המטריה של טיפול טבעי במצבים של כבד שומני כוללות צריכת גדילן מצוי, צמח אדפטגוני מסוג אסטרגולוס וצמחים אחרים כגון כורכום, שן הארי ומרווה סינית.

ב. טיפול התנהגותי – זו ככל הנראה השיטה האפקטיבית ביותר למניעה והתמודדות עם מצבים של טיפול בכבד שומני. הטיפול ההתנהגותי מחייב ירידה במשקל, פעילות גופנית מתונה והימנעות מצריכת סוכרים ובהם ממתקים, משקאות אלכוהוליים, מיצי פירות ואפילו פירות יבשים.

ג. טיפול תזונתי – החלפת התפריט התזונתי יכולה לסייע בהתמודדות עם כבד שומני ולצמצם את תופעות הלוואי שלו. ההמלצות הכי חשובות הן להפחית צריכת קפאין, להימנע ממזונות מטוגנים ועשירים במלח ולצרוך כמה שיותר ירקות מכל הסוגים או פירות בעלי אינדקס גליקמי גבוה. בתוך כך, יש להימנע ממזונות מתועשים ומעובדים ומצריכה של מזונות מן החי.

דלקת מעי כיבית

האם כדאי לצרוך תוספי תזונה?

תוספי תזונה אמורים לשלב בין התוצאות של טיפול טבעי, טיפול התנהגותי וטיפול תזונתי ולכן לפעמים אפשר לשקול לצרוך אותם. הדגש במקרים כאלה הוא על התייעצות עם הרופא המטפל לגבי טיפול בכבד שומני בעזרת נטילת תוספי אומגה 3 במינון שמתאים לרקע הבריאותי של המטופל.

לסיכום, כבד שומני נגרם בגלל אורח חיים לא בריא והטיפול בו מחייב שינויים. את השינויים כדאי לערוך בסגנון החיים עצמו ובכל מה שמשפיע עליו באופן מהותי.