כיצד תדעו האם אתם סובלים מסינוסיטיס

מהו סינוסיטיס ומדוע הוא נוצר?

הסינוסים הם תעלות שנמצאות בעצמות הפנים. התעלות הללו משתתפות למגוון רחב של שימושים כאשר רירית הנשימה נמצאת גם בהם והן חלק מתעלות האוויר. הרירית שנמצאת על הסינוסים יכולה בסופו של דבר לפתח דלקות שבדרך כלל מתחילות מהצטננות חריפה עד לחסימה של הסינוסים עצמם. חסימה כזו נקראת סינוסיטיס. מצב כזה יכול לקרות בגלל זיהום שנוצר על ידי וירוסים או חיידקים ובחלק מהמקרים גם פטריות. אנשים רבים חוששים שהם לוקים בבעיה עם כל צינון פשוט אך התסמינים מאוד ברורים וניתנים לבדיקה פשוטה.

סינוסיטיס

כיצד תדעו האם אתם סובלים מסינוסיטיס?

  • המחלה מאוד דומה לכל צינון אחר ולכן קשה מאוד להבדיל אותו מיד עם הופעת הצינון. פעמים רבות אנשים מקנחים את האף ומגלים שכואב להם באזור הפנים ומיד נלחצים. לא כך הדבר והגודש שנוצר באף לא חייב להיות תסמין למחלה, ולכן אחת הבדיקות הראשונות שיש לבצע היא הטיה של הראש אחורה, קדימה ולצדדים. במידה וחשים בכאב עז ברגע שמטים את הראש כנראה יש גודש מזוהם שמעיד על הבעיה כיוון שהוא 'מטייל' בתעלות הסינוסים וגורם לכאב.
  • ריח רע מהפה וירידה בחוש הריח יכולים להיות סימן מובהק למחלה. בזמן צינון האף שלנו סתום ולכן קשה לנו להריח, ולכן גם קשה להרגיש טעמים, אך בתסמיני המחלה מצב זה מחריף הרבה יותר. הריח מהפה יכול להיות רע מאוד והשיעול לא נפסק ויחד עם זאת אתם אמורים להרגיש עייפים, חלשים ובלי יכולת להתרכז.
  • את האבחון הסופי רק רופא יכול לבצע. בבדיקה אצל רופא הוא יכול לשלוח אתכם לבדיקת CT של מערות הפנים וכך להבין את חומרת המצב, לבדוק באמצעות אנדוסקופ את הריריות וגם צילום רנטגן יכול להועיל. כשמדובר בסינוסיטיס כרוני יילקחו גם בדיקות דם ובדיקות אלרגיה.

מהם שלבי הטיפול?

הטיפול תלוי בחומרה שלה כיוון שיש סינוסיטיס חריפה ויש כרונית. סינוסיטיס חריפה יכולה לעבור ללא טיפול במידה והיא נגרמת מווירוסים. כאשר מדובר במצב כרוני הוא מסובך יותר לטיפול כאשר הטיפול יכול לכלול סטרואידים ותרסיסים רבים כאשר בחלק מהמקרים רק ניתוח יכול לפתור את הבעיה, בו מרחיבים את תעלות האף באופן פיזי.