כל מה שכדאי לדעת על טיפולי שורש

מרפאות שיניים מבצעות טיפולי שורש במטרה לטפל בעצב ובחומר שנמצא בתוך ליבת השן. זהו טיפול שנחשב מורכב וכואב, אך הוא מסלק באופן כירורגי את הרקמות שבתוך הליבה ולכן נחשב חיוני עבור גברים ונשים בטווח רחב של גילאים. כמו כן, יש לציין שמטרה משנית של הטיפול היא לנקות את החלל שנוצר ולמלא אותו בחומר כדי לאפשר את התפקוד התקין של השן לאורך זמן.

הנה כמה סימנים שמעידים על הצורך בביצוע צילום רנטגן לצורך קבלת הפניה לטיפול שורש בשיניים:טיפול שורש

  • כאב
  • רגישות ממושכת לחום או קור
  • רגישות למגע
  • אי נעימות בשיניים ובחניכיים בזמן לעיסה
  • שינוי צבע של השן
  • נפיחות ורגישות בבלוטות הלימפה

על אף האמור לעיל, יש לקחת בחשבון גם מקרים שבהם לא מופיעים תסמינים ברורים לצורך בטיפולי שורש פולשניים. ההמלצה במקרה הזה היא לבחון כל מקרה לגופו ולבדוק לעומק את מצב השיניים. במידה והכאב הופך להיות בלתי נסבל וחלה גם פגיעה באיכות החיים, המענה היחידי למניעת פגיעה עצבית וזיהום של הליבה הוא טיפול שורש.

מתי מחדשים את הטיפול?

את החידוש מבצעים במטרה לתקן ולשפר את טיפול השורש הקודם. הטיפול מתבצע על שן שכבר עברה טיפול שורש ולכן יש לו מאפיינים מעט שונים. עם זאת, גם במקרה הזה נדרשת בדיקה לעומק של התסמינים כדי להחליט על ביצוע הטיפול. את בדיקת התסמינים ואת החידוש מבצע מומחה באנדודונטיה, שהוא רופא שיניים שעבר הכשרה ולימודים נוספים של 3 שנים בנוסף ללימודים מתקדמים בכל הנוגע לטיפול במחלות מוך השן ותעלות השורשים.

יש כמה סיבות שבגללן מתעורר צורך בחידוש טיפולי שורש. הסיבה העיקרית היא תעלות שורש צרות או בעלות כיפוף, שלמעשה כלל לא טופלו בפעם הראשונה. סיבות אחרות כוללות אנטומיה מסובכת של מערכת התעלות, שחזור השן באמצעות כתר שלא בוצע כהלכה או שחזור שלא מנע זיהום של תעלות השורש כתוצאה מדליפת רוק לתוך השן.

לסיכום, כדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע לגבי הצורך בטיפולי שורש ולא לשכוח לבצע חידוש אחת לתקופה מסוימת ובהתאם להתעוררות התסמינים שדורשים זאת.