כל מה שרציתם לדעת על טיפולי שיניים בהרדמה מלאה

טיפולי שיניים בהרדמה מלאה נפוצים ביותר בשלל הליכים

רבים מאתנו נצטרך במהלך חיינו לעבור טיפולי שיניים בהרמה מלאה ממגוון סיבות כגון מצב שיניים חמור ביותר, חוסר היכולת להתמודד עם הטיפול ועוד. טיפולי שיניים בהרדמה מלאה נפוצים ביותר כיום, וביצועם הולך וגדל עם הזמן.

אז מה כדאי לדעת על טיפולי שיניים בהרדמה מלאה? 

  • מדוע עוברים טיפולי שיניים בהרדמה מלאה? אנשים רבים נמנעים מקבלת טיפול דנטלי מסיבות רבות- חרדה דנטלית, פחד מרופא השיניים, פחד מהכאב, דעות קדומות ועוד סיבות רבות ומגוונות. כתשעה אחוזים מהאוכלוסייה אינם מסוגלים לעבור טיפול שיניים כלל, ויצטרכו לעבור אותו רק תחת הרדמה מלאה, בכדי לדאוג להם ולבריאות השיניים שלהם. סיבה נוספת לביצוע טיפול שיניים תחת הרדמה מלאה הינה בכדי להתגבר על רפלקס הקאה מוגבר של המטופל, אשר מונע ממנו לעבור טיפול אפקטיבי. בנוסף, ישנם מטופלים בעלי אלרגיה לחומרי הרדמה מקומיים, ילדים קטנים אשר אינם מוכנים לשתף פעולה עם הרופא, מטופלים בעיות קוגניטיביות, התנהגותיות או מוטוריות שונות, מטופלים בעלי בעיות רפואיות שונות כגון מחלות לב, מחלת הנפילה ועוד, ועוד מגוון סיבות רחב ביותר.
  • מהו ההליך לביצוע טיפול שיניים בהרדמה מלאה? כיום ישנן שיטות רבות להשרות הרדמה מלאה על המטופל, ורופא השיניים יצטרך להתאים את השיטה המתאימה לכל מטופל ולכל הליך. הפעולה מבוצעת על ישי שני צוותים- צוות ההרדמה הינו הצוות המורכב מרופא מרדים ואחיות חדר ניתוח, והם אלו אשר אחראים על הרדמת המטופל והשגחה עליו במהלך הניתוח. הצוות השני הינו הצוות המטפל, והוא מכיל את רופאי השיניים, אליהם מצטרפים רופאים נוספים לפי הצורך הספציפי של כל מטופל. לאחר סיום ההליך, יישאר המטופל במרכז הרפואי לשם השגחה במשך מספר שעות. מרבית המטופלים משוחררים לבתיהם כבר באותו היום.
  • אילו טיפולי שיניים תחת הרדמה מלאה ניתנים לביצוע? באופן גורף, ניתן לבצע את כל טיפולי השיניים תחת הרדמה מלאה, ואכן ישנה גם נטייה לנצל את מצב המטופל בכדי להעניק לו טיפול שיניים מקיף אשר כולל לפי הצורך ניקוי אבנית, התקנת סתימות, ביצוע עקירות וטיפולי שורש, יצירת מבנים, השתלת שתלים, הרמות סינוס וניתוחי חניכיים. מלבד הטיפולים שהוזכרו עד כה, ניתן גם לבצע טיפולים קוסמטיים כגון הלבנת שיניים, ציפוי חרסינה, יישור שיניים ועוד. המטרה בהרדמה מלאה הינה גם לבצע בפעם אחת את הטיפול העיקרי, בכדי לחסוך למטופל את הצורך להגיע מספר פעמים רב לרופא השיניים ולעבור הרדמות רבות.
  • בטיחות: מטופלים רבים חוששים מפעולות המלוות בהרדמה עמוקה. חששות אלה נובעים בעיקר מחוסר הידיעה והבנה של המצב בו הם נמצאים, ורוב החולים אף מפחדים מפעולת ההרדמה יותר מאשר מההליך עצמו. להרדמה לצורך רפואת שיניים דרישות ברורות בתקנות משרד הבריאות, והטיפול חייב להתבצע במרפאה שקיבלה אישור ממשרד הבריאות לבצע טיפולי שיניים בהרדמה מלאה . רופא מרדים מומחה יהיה נוכח כל זמן הטיפול, עד להתעוררות המטופל, ויהיה אחראי על מעקב אחר סימנים חיוניים שלו כגון דופק, לחץ דם, תפקודי כליות וכבד, תפקודי מוח ועוד, אשר חיוניים להצלחת ההליך ותפקודו התקין של הגוף. סף הבטיחות בהרדמה לצורך טיפולי שיניים הינו גבוה ביותר, שכן במהלך הטיפול לא מתערבים בתפקוד התקין של הגוף.

טיפולי שיניים בהרדמה מלאה הינם טיפולים יעילים ובטיחותיים

בין אם ברצונכם לבצע טיפולים פשוטים כגון ניקוי אבנית, או ברצונכם לבצע תיקוני חניכיים או טיפולים מסובכים אחרים, יכול להיות שתזדקקו לטיפול תחת הרדמה מלאה, ולכן חשוב לדעת כיצד הוא מתבצע ועד כמה הוא בטיחותי.