כן תמנעו הריון – 3 אמצעים למניעת הריון

הריונות בלתי רצויים אינם מתרחשים מכיוון שלא היה ניתן למנוע אותם, אלא מכיוון שלא נעשו הצעדים הנדרשים כדי למנוע אותם. הבחירה באמצעי המתאים למניעת הריון היא בחירה שצריכה להתבסס על אופי היחסים בין הגבר והאישה, ובתקופות חיים שונים ובמצבים אישיים שונים, ניטה לבחור אמצעים שונים. בשורות הבאות נמנה בפניכם 3 אמצעים למניעת הריון או הפסקת הריון, ונסביר גם את מידת ההתאמה שלהם למצבים בינאישיים שונים.

קונדום – אמצעי מניעה ליחידים/ בודדים

קונדום הוא אמצעי המניעה הטוב ביותר עבור רווקים, גרושים או כל אחד אחר שמקיים יחסים עם יותר משותף/ה אחד/ת. הקונדום מציע רמה גבוהה מאוד של אפקטיביות במניעת ההריון עצמה, וכן מספק הגנה מפני מחלות מין, שבהן בהחלט ניתן להידבק בקיום יחסים עם יותר משותף אחד. יחד עם זאת, קונדום הוא גם האמצעי הכי פחות נוח והכי פחות אהוב לאור השפעתו על החוויה. התשובה לכך היא שאין ברירה, ובכל מקרה של קיום יחסים בין שני אנשים זרים שעדיין לא נוצר אמון ביניהם, קונדום הוא האמצעי הטוב ביותר שעומד לרשות שניהם.Pregnancy test

גלולות והתקן תוך רחמי

גלולות והתקן תוך רחמי הם אמצעים למניעת הריון, הנמצאים באחריותה של האישה. אמצעים אלה מתאימים לכל אישה, בכל מצב אישי וממלאים את תפקידם בצורה מאוד אפקטיבית. יחד עם זאת, אמצעים אלה אינם מגנים מפני הידבקות במחלות מין, ולכן במקרה של יחסים עם אדם זר או שותף חדש, מומלץ מאוד לשלב את השימוש באמצעים אלה גם בשימוש בקונדום. הבחירה בין גלולות ובין התקן תוך רחמי היא בעיקרה עניין אישי, אך עשויה לשלב גם שיקולים רפואיים עליהם כדאי להתייעץ עם רופא הנשים.

גלולת אחרי הריון והפלה

במקרים בהם לא ננקטו הצעדים הנדרשים כדי למנוע את ההריון, עדיין קיימת האפשרות להפסיק את ההריון. הפסקת הריון יכולה להתבצע באמצעות גלולה לאחר הריון, אותה יש לקחת במסגרת היום שלאחר קיום יחסי המין והיא יכולה להתבצע באמצעות פרוצדורה של הפלה. גם הפלה יכולה להתבצע ברמה ההורמונלית באמצעות נטילת גלולות מתאימות עד לכ-48 ימים לאחר הכניסה להריון, וכן באמצעות הליך כירורגי הנקרא גרידה. גם במקרה זה, ההחלטה על האמצעי המתאים משלבת בין שיקולים אישיים ושיקולים רפואיים, אך בכל הקשור להפלה, השיקולים הם בעיקרם רפואיים מקצועיים.

לפרטים נוספים בנושא, אתם מוזמנים למצוא באתר TLV מדיקל סנטר הפסקת הריון