ניכיון צ'קים

מדוע רבים פונים בימינו לרפואה הפרטית

על אף שרוב מערכת הרפואה הישראלית היא המערכת הציבורית, חשוב מאד לציין זרם של ישראלים שהולך וגובר, אשר מעדיפים לפנות בימינו לפתרונות של הרפואה הפרטית. מהי בעצם הרפואה הפרטית ומדוע פונים אליה? ברמה העקרונית, הרפואה הפרטית משמעותה שאדם יפנה לרופא לטובת קבלת ייעוץ רפואי, בדיקה רפואית, או בכדי לעבור ניתוח – והוא ישלם לו את מלוא שכרו (לעתים התשלום הוא דרך הסדרים שונים של שב"ן וכן דרך הסדרים של פוליסת ביטוח פרטית. אז במה זה כרוך? איך זה בהשוואה למערכת הרפואה הציבורית בישראל? ומדוע הישראלים באמת פונים לפתרונות הללו?

להכיר את עולם הרפואה הישראלי

  • החופש לבחור בטיפול רפואי – הבסיס העקרוני והמוסרי לקיומה של הרפואה הפרטית בישראל, הוא שזכותו של אדם שמסוגל לכך, לקבל טיפול רפואי טוב, מאיש צוות רפואי שהוא בוחר, ולא להיות תלוי בגחמות הביורוקרטיה של הרפואה הציבורית בישראל. אם אדם משלם לחברת ביטוח על מנת שזו תממן לו את הטיפול (כך שהוא לא יהיה תלוי בפתרונות פיננסיים אחרים כגון ניכיון צ'קים או הלוואות), אז מדוע שלא יוכל לקבל בעזרת הביטוח טיפול רפואי טוב יותר? הרי בדיוק לשם כך אנו עובדים – למען איכות חיים גבוהה יותר.
  • האם הרמה גבוהה מול הרפואה הציבורית? – תלוי מאד את מי אתם שואלים. מצד אחד, רמת הרפואה הציבורית בישראל היא גבוהה מאד ואף מהגבוהות בעולם, וביחס למערכת ממשלתית, הרפואה הציבורית נחשבת לטובה למדי. עם זאת יש לה לא מעט חוליים – תורים ארוכים מאד לניתוחים ולהשתלות, יחס לא מכבד מצד רופאים שמותשים משעות עבודה ארוכות שלא מתוגמלים מספיק, ובתי חולים צפופים במיוחד. בהשוואה לכך, הרפואה הפרטית תמיד מצטיינת באיכות טובה יותר. הרופאים מתוגמלים בשכר גבוה יותר, המתקנים של בתי החולים הם באיכות טובה, ויש הקפדה על איכות החיים של המטופלים. עם זאת, יש גם בתי חולים ציבוריים בארץ שרמתם גבוהה במיוחד.
  • היכן זה מתקיים? – שימו לב שאם אתם מעוניינים ברפואה פרטית, עליכם לפנות למרכז רפואי רלוונטי שיש לו היתר לעסוק בכך – כמו מרכז אסותא בתל אביב, או בית החולים מעייני הישועה בבני ברק, ובעוד מספר בתי חולים בארץ. בעבר היו מרכזים של רפואה פרטית גם בבתי החולים הציבוריים, אולם נכון להיום הם אינם קיימים (אם כי שר הבריאות הנוכחי מעוניין בהחזרתם).
  • איך מממנים את זה? – זו הנקודה העיקרית למחלוקת. יש טענה שאנשים צריכים לפנות לפתרון כמו ניכיון צ'קים, אם אין להם ביטוח פרטי והם מעוניינים ברפואה פרטית. מצד שני, יש מי שטוען שמי שהשקיע וחסך ושילם לחברת ביטוח – למה שלא ייהנה מטיפול טוב יותר?

 

והאם זה מתאים גם לכם?

נסביר לכם זאת כך – אם אתם מעוניינים בשירותי רפואה פרטית, רצוי מאד שתהיה לכם פוליסת ביטוח פרטית, וכך באמת לא תצטרכו לעולם להיות תלויים בפתרונות של ניכיון צ'קים. רפואה שלמה!

ניכיון צ'קים