מהו ניתוח כפתורים?

ניתוח כפתורים הוא ניתוח קצר בעל יעילות גבוהה ומטרתו לפתור בעיות של דלקות אזניים חוזרות ובעיות שמיעה בעקבות נוזלים שהצטברו באזור האוזן התיכונה. האוזן האנושית מחולקת לשלושה חלקים מרכזיים: האוזן החיצונית- זו שאנחנו רואים כלפי חוץ, האוזן התיכונה- המכילה חיבור בין האוזן החיצונית לאוזן הפנימית, האוזן הפנימית בה ממוקם עור התוף ושבלול האוזן בו קיימת מערכת שיווי המשקל בגוף. בניתוח כפתורים מחברים צינורית דקה באזור האוזן התיכונה על מנת למנוע הצטברות של נוזלים בתוך האוזן, נוזלים אלו עלולים להשפיע לרעה על איכות השמיעה ועלולים לגרום למצב של דלקות אזניים חוזרות ונשנות.

ניתוח כפתורים

מתי יש לבצע ניתוח כפתורים

הבעיה לשמה ניתן הפתרון של ניתוח כפתורים היא בעיה שכיחה בגילאי שנתיים עד שש שנים וזאת עקב העובדה שהאיברים אצל ילדים בנויים בצורה קטנה ולכן מעבר הנוזלים במערכת אף אוזן גרון עלולה להיתקל בקשיים. נוסיף לכך את מחלות החורף אצל ילדים ואת הנוזלים המועברים באופן תדיר בשל מחלת החורף כך שניתן להגיע למסקנה שהפתרון של ניתוח כפתורים שכיח בעיקר בגילאים הצעירים אולם יש מצבים בהם ניתוח כפתורים מתבצע גם עבור אנשים מבוגרים.

מהן הסיבות לניתוח כפתורים אצל מבוגרים?

ישנן סיבות שונות לכך שצינורית השמע לא מאפשרת אוורור והשוואת לחצים באופן תקין לאוזן התיכונה, ברוב המקרים מדובר בשילוב של אנטומיה בעלת מבנה אוזן צר ונטייה טבעית להצטברות של נזלת וליחה. מי שחש לעתים קרובות תחושה של אוזניים שנסתמו באופן מתמשך עלול להזדקק לניתוח כפתורים, בנוסף חשוב לבצע את הניתוח כאשר האוורור והניקוז בתעלת האוזן גורמים לדלקות שמופיעות שוב ושוב ועלולות לגרום לפגיעה בשמיעה.למרות שסוג ניתוח זה שכיח אצל ילדים ותינוקות ישנן מצבים בהם הניתוח נדרש גם לאנשים מבוגרים בכדי לשפר את האוורור והשוואת הלחצים אל האוזן התיכונה.

מה הם הכפתורים המוחדרים לאוזן במהלך הניתוח?

הכפתורים הם בעצם צינוריות קטנטנות המוחדרות דרך עור התוף ונשארות מקובעות אליו. הצינוריות בדרך כלל יוצאות מעצמן לאחר חודשים ספורים, אך לא תמיד. הצינוריות מאפשרות מעבר דו כיווני של נוזלים ולכן אדם שעבר ניתוח כפתורים יהיה עליו להימנע מפעילות כמו: צלילה בבריכה, צלילה בים, צלילה באמבטיה, אלא אם כן יעשה שימוש באטמי אזניים.

כיצד מבוצע הניתוח ומה חשוב לדעת?

במהלך הניתוח הרופא המנתח מבצע ניקיון של תעלת האוזן מהצטברות של שעווה ושאיבת נוזלים. לאחר מכן מוחדרת צינורית אוורור לאוזן דרך נקב שנוצר בעור התוף. הנקב בעור התוף לא נסגר ומאפשר ניקוז ואוורור של האוזן, דבר שעלול לגרום לכאבים מקומיים באופן זמני. בכדי לבצע את הניתוח יש להגיע אליו לאחר שש שעות של צום, על המנותח להגיע בריא וללא נזלת שעלולה להיות גורם מפריע בזמן הניתוח, אצל אנשים מבוגרים הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית וכולל אשפוז של יום אחד והשגחה קצרה לאחר הניתוח.

היכן מומלץ לבצע את הניתוח?

ניתוח מסוג זה נחשב כניתוח עם סיכון נמוך והתאוששות קלה באופן יחסי, עם זאת מומלץ לבצע את הניתוח בידי רופא מנתח מומחה לניתוחי אף אוזן גרון בעל ניסיון בניתוחים מסוג זה. ניתוח כפתורים אצל מבוגרים פחות שכיח, אך כאשר אדם מבוגר נדרש לניתוח זה מומלץ לבצע את הניתוח באופן חד פעמי ובאופן איכותי וכך הצלחת הניתוח תוכל להשפיע על איכות החיים של המנותח ותאפשר שגרת חיים מיטיבה ושמיעה ברמה גבוהה יותר.