מהו שיקום הפה וכיצד מבצעים אותו?

בתוך הז'רגון של טיפולי השיניים, בולט מאד הביטוי שיקום הפה מבין כל הטיפולים האחרים. אז מהם בעצם הטיפולים שנכנסים תחת הכותרת הזו? למי הם מיועדים? איך בוחרים בטיפול המתאים? כבר עכשיו נסביר שהמטרה הכללית בשיקום של הפה הוא בעצם לדאוג לכך שחלל הפה יחזור לתפקד כמו שצריך, בכל מה שקשור למצב השיניים והחניכיים שבתוך הפה. זה אומר שאם יש למשל חורים קשים בשן – יש לבצע סתימה או טיפול שורש, ובמידת הצורך כמובן גם לעקור ולבנות כתרים. ברוב המקרים עם זאת, נהוג בעיקר לייחד את הפעולות בשיקום של הפה, למקרים המורכבים יחסית – שבהם יש צורך להשתמש בגשרים מיוחדים, בשיניים תותבות וכן בשתלים דנטליים, על מנת לשחזר באופן מלא את מערכת השיניים שבתוך הפה.

כמה עובדות מעניינות על השיקום

  • מי מבצע את הטיפולים הללו? – לא כל רופא שיניים בהכרח יכול לבצע את טיפולי השיניים של שיקום הפה! נדרשת התמחות מיוחדת מצד רופא השיניים לטיפולים הללו, ואם אתם זקוקים לכך – יש לוודא שלרופא הרלוונטי ישנה ההתמחות הזו. יש לקחת בחשבון שיותר מכל התמחות אחרת של רופאי השיניים, ההתמחות בשיקום של הפה נחשבת למורכבת והעדינה ביותר שיש.
  • שיקום קבוע או נשלף? – באופן כללי כשמדובר על המקרים המורכבים יחסית של שיקום הפה עולה השאלה האם כדאי להעדיף שיקום שהוא קבוע או שיקום שהוא נשלף. היתרון בשיקום הקבוע הוא בכך שהשחזור של חלל הפה שלכם הוא כמובן המושלם ביותר שניתן להעלות על הדעת. באמצעות שתלים מיוחדים אשר נקלטים בתוך החניכיים שלכם ובאמצעות הכתרים, אתם מקבלים מחדש את כל מערכת השיניים שלכם, ויכולים לדבר, לאכול וללעוס כמו שצריך, באחוזי הצלחה טובים למדי. היתרון של השיקום הנשלם לעומת זאת הוא קודם כל במחיר שהוא זול יותר, בכך שטיפולי השיקום הם פשוטים ומהירים יותר, וגם התחזוקה היומיומית נחשבת לפשוטה יחסית, במיוחד עבור בני הגיל השלישי.
  • שיטות חדשות בתחום – חשוב מאד לציין כי הטיפולים של שיקום הפה עברו מסכת שינויים רצינית מאד בעשור האחרון, בדגש על הטיפולים של השתלים הקבועים. כיום אחוזי ההצלחה בטיפולי ההשתלה הקבועים הולכים ועולים, ויש אף אפשרות לחולי סוכרת לעבור את הטיפולים הללו בהצלחה. יתרה מכך, כיום ישנן שיטות מיוחדות לטיפולים ביום אחד ולשיטות מיוחדות של העמסה, וכן לשימוש במעט שתלים עבור שחזור מערכת שיניים שלמה בלסת העליונה או התחתונה.

לבנות תוכנית שלמה לשיקום

שימו לב שפעמים רבות כשאתם רוצים לפנות למומחה של שיקום הפה, כדאי מאד לשבת איתו ולתכנן איתו לפרטי פרטים את התוכנית לשיקום של הפה שלכם. שימו לב שלעתים יש צורך לשלב בין כמה וכמה טיפולים שונים כגון סתימות, כתרים, השתלות, גשרים, ועוד. מומחה אמיתי ומקצועי, יוכל כמובן להסביר לכם על כל שלב ושלב, וגם לתת לכם הצעת מחיר הוגנת.

שיקום הפה