מהו שתל שבלול

התקן אלקטרוני שמושתל באמצעות ניתוח כדי לאפשר לכבדי שמיעה וחרשים לשמוע נקרא "שתל שבלול" ויש לו כמה מאפיינים מרכזיים. ראשית, שתל השבלול מסוגל לקלוט צלילים מהסביבה ולהמיר אותם לגירויים חשמליים של סיבי עצב השמיעה. כתוצאה מכך אמור השתל לשמש תחליף לאברי האוזן הפגועים. הוא גם אחראי על אספקת מידע שמיעתי למוח ובעזרתו ניתן לשפר משמעותית את איכות החיים.בעיות שמיעה

שנית, ניתוח שתל השבלול מבוצע כדי לעזור למטופל לזהות קולות סביבתיים ולזהות דיבור. המשמעות היא שיפור היכולת של קשישים, מבוגרים ובעלי מוגבלויות לשמור על שגרה חברתית מסוימת. אפשר להתייעץ עם רופא אא"ג כדי לברר על מועמדות לשתל ולבצע את הניתוח כחלק מסל הבריאות.

המלצה על ניתוח שתל השבלול יכולה להינתן על ידי גורמים נוספים. הגורמים העיקריים שמעורבים בתהליך כוללים לצד עובד סוציאלי גם את בני המשפחה, רופא אף אוזן גרון שמתמחה בשתל השבלול וקלינאי תקשורת. בגילאים צעירים יש חשיבות למעורבות של גננת עם הכשרה לטיפול בילדים עם צרכים מיוחדים.

איך מבצעים את ניתוח שתל השבלול?

החלקים הפנימיים של השתל כולל מקלט ומערך אלקטרודות והחלקים החיצוניים כוללים את המרכיבים הבאים:

א. מעבד קול – המעבד מסנן ובוחר איזה קולות להמיר לאות חשמלי. הבחירה של קולות מסוימים אמורה לעזור לסנן אותם ולמנוע עודף מידע.

ב. משרן – זהו הרכיב שאחראי לשדר את האות החשמלי לחלק שמושתל מתחת לעור. המשרן נצמד באמצעות מגנט והוא מחובר למעבד.

ג. מיקרופון – כמו במכשירי שמיעה אחרים, גם בשתל שבלול מיקרופון שקולט את הסביבה ונמצא על המעבד. בנוסף, בדגמים מסוימים של השתל יש מיקרופונים כיווניים.

את הניתוח עצמו מבצעים תחת הרדמה מלאה. הניתוח לא נחשב מסובך והוא מומלץ על ידי אנשי מקצוע ומומחים לרפואת אא"ג. משך הניתוח נע בין שעה וחצי עד חמש שעות, בהתאם למאפיינים של כל מטופל בנפרד. בשלב הראשון של הניתוח מגלחים אזור קטן על הקרקפת, בשלב השני עושים חתך מאחורי האוזן כדי לקדוח שקע בעצם הגולגולת ובשלב השלישי קודחים בעצם עד השבלול כדי להחדיר את האלקטרודות.