עין עצלה: מה היא ואיך מטפלים בה?

אחת מהתופעות הנפוצות יחסית בין ליקויי הראיה הקיימים היא התופעה של עין עצלה. למה הכוונה? כאשר ישנו פער באיכות הראיה בין שתי העיניים, וכן במצבים של פזילה, ייווצר מצב שבו עין אחת רואה פחות טוב מהשנייה. כתוצאה מכך המוח יעדיף להתעלם ממה שהעין הזו קולטת, והתוצאה תהיה ירידה משמעותית באיכות הראיה עד למצב מסוכן של חוסר תפקוד כללי. כמו כן לא תתקבל תמונה אחידה ושלמה בין שתי העיניים והדבר פוגע בתפישה המרחבית. אז איך מטפלים בתופעה הזו?

שיטות שונות לטיפול בעין עצלה:
● שימוש במשקפיים – זו שיטה יעילה מאד לתיקון של עין עצלה במיוחד אצל ילדים וצעירים. הרי כל הסיבה לעין העצלה נובעת מעפר באיכות הראיה ובחדות. ברגע שנותנים לאדם משקפיים, העין העצלה לפתע שוב רואה טוב ובצורה חדה והמוח ידע להתייחס לדברים שהיא קולטת. כמעט כל אדם שסובל מעין עצלה – יחבוש משקפיים.
● שימוש ברטייה – עוד טיפול יעיל מאד נגד עין עצלה הוא שימוש ברטייה על העין החזקה. מה ההיגיון מאחורי השיטה? פשוט מאד. ברגע שכנסה את העין החזקה שאיננה עצלה, אנחנו חייבים להשתמש בעין העצלה. כך מאמנים את המוח להשתמש יותר בעין העצלה ולהתאמץ יותר. כך אפשר לעצור את תהליך ההידרדרות של העין העצלה, וכך מחזקים את חדות הראיה שלה, אך החשוב מכל – פשוט מרגילים את המוח להשתמש בעין העצלה בכל מצב.
● תרגול נוירו ויז'ן – שיטה חדשנית יותר, באמצעותה אפשר לטפל בהפרעה של עין עצלה באמצעות תוכנה מיוחדת שמותקנת על המחשב. התמונה מקרינה תמונות שונות וכיתובים באיכות משתנה ובגודל משתנה. מדובר בעקרון על סדרה של מבחנים ויזואליים שאמורים לאמן את העין העצלה, ובכך לשפר את התפקוד שלה לאורך זמן.

96396911 (Mobile)

חשיבות הגילוי המוקדם של עין עצלה:

שימו לב שלרוב, עין עצלה לא מופיעה בגיל מאוחר – אלא מדובר על תופעה שמתחילה מגיל ילדות. לכן יש חשיבות אדירה לגילוי מוקדם של התופעה. אם אתם שמים לב שהילד נוטה להשתמש פחות בעין אחת, כדאי ללכת במהירות לרופא עיניים. ככל שמקדימים לטפל בבעיה – כך הטיפול יהיה יותר מהיר ויעיל.