מהי צניחת רחם וכיצד ניתן להתמודד עם זה

מהי בדיוק צניחת הרחם, ומה גורם לתופעה זו בקרב נשים לא מועטות כלל?

הרחם הוא אחד האיברים הייחודיים בגוף האישה, שידוע בעיקר בתפקידו החשוב בתהליך האבולוציוני – של נשיאת תינוקות בבטן האישה עד אשר הם נולדים. עם זאת, חשוב להכיר את הרחם ואת התופעות השונות שקשורות אליו ואל בריאות האישה, ונתחיל בהכרה של האיבר עצמו ומשם נגיע גם לתופעה שנקראת צניחת רחם. ובכן, הרחם הוא איבר אגסי הממוקם מעל הנרתיק ומאחורי שלפוחית השתן, והוא מוחזק על ידי שרירי רצפת האגן. כאשר רצפת האגן של האישה נחלשת – בשל טראומה (לידה וכדומה) או בשל התבגרות – הרחם מתחיל לצנוח כלפי מטה, לכיוון הנרתיק. תהליך זה יכול להגיע למצב בו הרחם וצוואר הרחם מגיעים, הלכה למעשה, אל מחוץ לגוף – ולכן חשוב לאתר את צניחת הרחם עוד בשלביה הראשונים, ולטפל במצב הזה בצורה איכותית. הסימפטומים למצב הזה הם כובד באגן, קשיים בהטלת שטן, כאבים בעת קיום יחסי מין ובגב התחתון, ותחושה של ישיבה על כדור קטן.

כיצד אנחנו יודעים להתמודד כיום עם צניחת רחם, ומהן האפשרויות השונות בתחום זה?

  • השיטה השמרנית השיטה השמרנית להתמודדות עם צניחת רחם היא שיטה שבה מכניסים התקנים שונים לתוך נרתיק האישה, כך שהאזור הצנוח מתחזק ומקבל את הכוח הנדרש להחזקת הרחם. עם זאת, מדובר בשיטה שהתוצאות השליליות שלה בולטות כיום, לאחר שנים ארוכות של שימוש בה – דלקות ופצעים שונים, וכן חוסר היכולת לקיים יחסי מין. שיטה זו היא שיטה לא נוחה גם בשל התלות המוחלטת ברופא הנשים באופן קבוע, וכיום נעדיף שלא להשתמש בשיטה זו אלא אם עבור נשים שלא ניתן לטפל בהן בשיטה האחרת.
  • ניתוח – השיטה הפשוטה והאיכותית יותר להתמודד עם צניחת רחם כיום היא באמצעות ניתוח איכותי ומקצועי. הניתוח יכול להיות ניתוח של כריתת רחם וקיבוע הנרתיק, אך ניתן גם לשמור את הרחם באמצעות הליכים כירורגיים מקצועיים ואיכותיים, הן בצניחה קדמית והן בצניחה אחורית של הרחם. אם כיפת הנרתיק היא החלק שצנח – יש אפשרות לבצע קיבוע מקצועי שלה. באופן כללי, במצבים נפוצים בהם יש שילוב בין מצבים שונים וצניחות שונות, בהחלט ניתן לבצע את ההליכים הכירורגיים במקביל, וכך מקבלים את המענה הניתוחי השלם והאיכותי ביותר, בניתוח שנמשך בממוצע כשעתיים, ומתבצע בהרדמה של פלג הגוף התחתון.

כשאנחנו פונות לאפשרות של ניתוח, אנחנו צריכות לוודא שאנו פונות לטוב ביותר

אם אתם סובלות מצניחת רחם, אתן חייבות לפנות למענה איכותי של כירורג נשים ברמה הגבוהה ביותר. שירות איכותי שכזה לא רק מבטיח את איכות החיים שלכן – הוא חיוני לבריאות שלכן ולשגרת החיים התקינה שלכן. חפשו את רופא הנשים הכירורג שמתאים לצרכים שלכן – ופנו עוד היום לטיפולים איכותיים בתחום זה.