מהם שירותי רפואה דחופה ומה הם כוללים?

המונח שירותי רפואה דחופה מתייחס בעיקר למצבים שבהם מדובר על עניין של חיים או מוות – או מקרים אחרים שהם מקרי חירום – כמו למשל מקרים של כאב עז. בואו ונבין מה בעצם המשמעות של רפואה דחופה, מה השירות כולל, מי נותן את השירותים הללו, ועוד:

 

מקרים שבהם יש צורך בשירות

  • ביקורי בית – כחלק מסל השירותים של הרפואה הדחופה, חשוב מאד לציין את הנושא של ביקורי בית. כיום, כל קופת חולים מחויבת לספק למבוטחיה שירות של רפאוה דחופה עם ביקור בית של רופא ואחות במידת הצורך, וכן יש גם גורמים פרטיים אשר מספקים את השירות. מדוע יש צורך בכך? משום שפעמים רבות דווקא משום שמדובר על מצב חירום – לא ניתן להביא את המטופל אל מוקד של טיפולי רפואה דחופה.רפואה דחופה
  • שירותי אמבולנס – במסגרת שירותי הרפואה הדחופה, ישנם כמובן המקרים הבהולים אשר מחייבים פינוי אמבולנס – לרוב ישירות לחדרי המיון של בתי החולים. באמבולנס צריך שיהיה צוות רפואי אשר ידע לטפל במקרים הדחופים והבהולים ביותר – כולל מקרים של הפסקת נשימה, מקרים של כוויות קשות, ועוד. את שירותי האמבולנס אפשר להזמין דרך מגן דוד אדום – או דרך שירות של אמבולנס פרטי.
  • מוקדי חירום – מוקדי הרפואה הדחופה אינם רק חדרי מיון, אלא גם מוקדים שקופות החולים מפעילות, עם רופא תורן. מתי יש בכך צורך? במקרים שבעיקר כוללים כאבים עזים, הקאות, שלשולים, קשיי תנועה, וכיו"ב. אלו אמנם לא מקרים של מיון – אבל כן מקרים שדורשים התערבות מהירה של רופא.

 

מוקדים עבור אוכלוסיות מיוחדות

שימו לב ששירותי הרפואה הדחופה ניתנים לרוב לאוכלוסיות מובחנות. כך למשל ישנם מוקדים אשר מיועדים לבני ובנות גיל הזהב שיש להם יותר בעיות רפואיות מכלל האוכלוסייה. מהצד השני, מפעילים גם מוקדים של רפואה דחופה לילדים – שכן גם כאן מדובר על אוכלוסייה רגישה יחסית.