מה הם ניתוחי תירואיד?

ניתוחי תירואיד מבוצעים בגלל חשד לממאירות, הפרדה בתפקוד של בלוטת התריס או פגיעה באיכות החיים. עם זאת, כדאי לדעת גם איך מבצעים את הניתוח עצמו

המונח תירואיד מתייחס בלועזית לבלוטת התריס, שמכונה גם בלוטת המגן ותפקידה לייצר הורמון שאחראי על משק האנרגיה של הגוף. עם זאת, יש מקרים שבהם צריך לכרות את בלוטת התריס ואת זה עושים במסגרת ניתוחי תירואיד. כמו כן, כדאי לקחת בחשבון שגידולי בלוטת התריס שכיחים מאוד – אבל ברוב המקרים ניתן לטפל בהם באמצעות ניתוח פשוט ומהיר.

יש כמה סיבות לביצוע של ניתוחי תירואיד אצל גברים ונשים בטווח רחב של גילאים:

א. ממאירות – כל חשד לממאירות של בלוטת התריס עלול לעלות עד כדי ניתוח. במקרים של ממאירות או חשד לממאירות, צריך להתייעץ עם אנשי מקצוע שיש להם מספיק ניסיון על מנת לאבחן את המקרה של הפרק ולהתייחס לכל מקרה לגופו.

ב. הפרעה בתפקוד של בלוטת התריס – גם הפרעה מסוימת בתפקוד השגרתי של בלוטת התריס עלולה להעלות את הצורך בניתוח. במקרים של הפרעה בתפקוד הבלוטה, התוצאה עלולה להיות ייצור בלתי נשלט של ההורמון שאחראי על משק האנרגיה של הגוף. בטווח הארוך, חוסר יכולת לדכא את הייצור גורם לחוסר איזון.

ג. כל הפרעה ופגיעה באיכות החיים – ניתוחי תירואיד מבוצעים על רקע כל הפרעה למטופל. אם למשל ההפרעה באה לידי ביטוי בתפקוד לקוי של פעולות הבליעה והנשימה, יכול להיות שהניתוח יהיה אלטרנטיבה טובה יותר. בתוך כך, הניתוח גם יכול להתאים למקרים של הפרעה אסתטית בגלל גודל ומיקום בולט של בלוטת התריס.

איך מבצעים ניתוחי תירואיד?

השאלה המעניינת היא כיצד הופכים את האבחון המקורי של הצורך בניתוח, לשיטת עבודה פרקטית שתשפר את איכות החיים של המטופלים. כאן, האפשרות הראשונה היא לנתח מחצית מבלוטת התריס, לנתח אונה אחת שלמה או לכרות את הבלוטה על שתי אונותיה.

לשם השוואה, האפשרות האחרת היא להשתמש ביכולת הניתוח האנדסוקופית כדי להתגבר על ההשלכות האסתטיות של הפעולה הרפואית. בשביל להשיג את המטרה הזו, מבצעים כריתה של בלוטת התריס בחתך שנמצא מחוץ לצוואר ועם גישה שמגיעה דרך חתך בבית השחי.

עוד אופציה שעליה אפשר לבסס את ההמלצה של ניתוחי תירואיד היא לכרות את בלוטת התריס באמצעות רובוט – אבל ללא שימוש בחתך צווארי ואפילו ללא צלקות. מטבע הדברים, זו האופציה המועדפת על רוב האנשים והיא גם נחשבת לחדשנית ביותר.

התייעצות עם אנשי מקצוע

ניתוחי תירואיד מוכיחים מעל לכל ספק את החשיבות של התייעצות עם אנשי מקצוע. כאשר מתייעצים עם אנשי מקצוע, מגדילים את סיכויי ההצלחה של הטיפול הרפואי. בטווח הארוך, ההתייעצות יכולה להתייחס גם לשינוי בשגרת החיים וזאת לצורך מניעת בעיות נוספות עם בלוטת התריס.