הרמת סינוס

מה זה הרמת סינוס

השתלת שיניים נחשבת לאחד מטיפולי השיניים הנפוצים ביותר שיש, פעולה שבכוחה להחזיר את הפה לתפקוד, לשפר את איכות החיים שלנו וגם לתרום לנו מבחינה אסתטית. הבעיה היא שעם כל הרצון שלנו, לפעמים המצב של הפה ושל הלסת אינו מאפשר ביצוע השתלה דנטלית – אלא אם מבצעים מספר פעולות הכנה. כאן בדיוק מתחילים לדבר על הרמת סינוס ועל החשיבות המכרעת שלה.

על הרמת סינוס

בהרמת סינוס, הכוונה היא לטיפול שיניים שהתכלית שלו ברורה: להביא ליצירה של תוספת עצם בחללים האחוריים שבלסת העליונה, בהם עלול להיווצר מצב של היעדר נפח עצם מספיק לביצוע ההשתלה. כאשר כמות העצם אינה מספקת, סיכויי ההצלחה של ההשתלה קטנים בצורה משמעותית, כשסיכון אחר הוא הופעת תסמינים שהם הכל חוץ מנעימים כתוצאה מההשתלה: זיהומים, דלקות חריפות וכן הלאה.

יש כיום שני סוגים עיקריים של הרמות סינוס. בהרמה הפתוחה, שמתאימה למצבים בהם כמות העצם עומדת על פחות מחמישה מילימטרים, יוצר הרופא המנתח מעין חלון בחלק החיצוני של הלסת. דרך החלון הוא יחדיר את תחליף העצם למקום המיועד, מה שיאפשר בעתיד קליטה טובה יותר של השתלים. הרמות סינוס סגורות, לעומת זאת, מבוצעות לא מהצד אלא דרך חלל הפה: הרופא דוחס את תחליף העצם באמצעות פתח צר הנמצא ברכס של העצם, אותו פתח שהוא ישתמש בו בעתיד לצורך החדרת השתל עצמו. בשני המקרים נוהגים לבצע את ההרמה לאחר אלחוש מקומי של האזור.

היום שאחרי הניתוח

הרמת סינוס יכולה להתבצע בצורה מהירה ונטולת כאבים יחסית, כאשר פונים לגורם מקצועי באמת שייקח על עצמו את המושכות. במצב כזה גם אחוזי ההצלחה של הניתוח עצמו, ושל ההשתלה לאחר מכן, יהיו גבוהים: מדובר כאן באחוזי הצלחה פנומנליים של כ-90%-95%.

יחד עם זאת, כן צריך לקחת בחשבון מספר תופעות לוואי אפשריות, דוגמת כאבים מקומיים בימים שאחרי הטיפול, נפיחות של הלחי או אפילו קרעים וזיהומים שיצריכו פתרון מקיף יותר. בכל מקרה לאחר הניתוח נוהג הגורם המבצע להעניק למטופל תרופות אנטיביוטיות, תרופות לשיכוך כאבים וכן תרופות להפחתת הנפיחות ה"טבעית" באזור.