מה זה צילום רנטגן, ובאילו מקרים נצטרך לבצע צילום?

צילום רנטגןאמצעי הדמיה שמאפשר לקבל תמונה של איברי פנים יכול לשמש לאבחון בעיות אורתופדיות ולעוד שורה ארוכה של מצבים רפואיים שונים. צילום רנטגן פשוט בדרך כלל לא דורש הכנה מיוחדת, אך הוא מבוצע טרם ניתוחים והתערבויות כירורגיות

צילום רנטגן הוא אמצעי נפוץ ברפואה המודרנית. זהו אמצעי הדמיה שמטרתו לספק תמונה מדויקת של איברי פנים ובאופן לא פולשני. הצילום נעשה באמצעות קרני רנטגן שמתאפיינות בכושר חדירה מוגבר. הקרניים יוצאות מתוך מכשיר ייעודי שנחשב בטוח לחלוטין לשימוש, עוברות דרך הגוף באזור שאותו רוצים לצלם ופוגעות בסרט צילום או לוח מיוחד שמטרתם להמיר את הנתונים לתמונה דיגיטלית. התמונה מופיעה על גבי מסך מחשב ומאפשרת אבחנה מדויקת ואמינה.

הנה המקרים הבולטים שבהם נצטרך לבצע צילום רנטגן:

א. אבחון בעיות אורתופדיות – צילומי רנטגן הם הכלי הנפוץ ביותר לאבחון של בעיות אורתופדיות. בעזרת הצילומים ניתן לזהות שברים, שחיקה של מפרקים ומומים מולדים וכן הלאה. את הבדיקות ניתן לבצע באמצעות צילומים רגילים, צילום בעזרת שימוש בחומר ניגוד, שיקוף וצילומי CT.

ב. בדיקת צפיפות עצם – עוד מקרה שבו נצטרך לבצע צילום רנטגן הוא לצורך בדיקת צפיפות עצם. בדיקת צפיפות מנצלת את היעילות של קרני הרנטגן כדי לאבחן בשלב מוקדם ככל האפשר בריחת סידן. תופעה של בריחת סידן עלולה לגרום להיחלשות עצמות וזיהוי בזמן הוא שלב חיוני להצלחת הטיפול.

ג. ממוגרפיה – נשים בטווח רחב של גילאים נדרשות לבצע צילום רנטגן כדי לבדוק את השד. בדיקת הדמיה של השד עושה שימוש בקרני המכשיר על מנת לאבחן בשלב מוקדם התפתחות או סכנה להתפתחות של סרטן השד.

ד. הדמיה של איברים חלולים – רופאי משפחה מפנים מטופלים לצילומי רנטגן כדי לבצע הדמיה של איברים חלולים. האיברים העיקריים שדורשים את הצילום הם מערכת העיכול, מערכת המין הנקבית וכלי דם.

מה ההבדל בין סוגים שונים של צילום רנטגן?

צילום רנטגן עם חומר ניגוד מיועד בדרך כלל לטובת בדיקה של מערכת העיכול. כך למשל אפשר לבצע צילום של החלקים הפנימיים לאחר בליעת חומר ניגוד מסוג בריום, המשמש לבחון את תוצאותיו של ניתוח קיצור קיבה. לעומת זאת, בדיקות CT שמבוצעות על פי אותו עיקרון של צילום רנטגן מתאימות לבחינה מדויקת של איברים רבים במצבים רפואיים שונים. זו הסיבה לכך שבדיקות CT הן המומלצות לאזור הבטן, החזה, עמוד השדרה והראש.

חשוב לציין שאין צורך בהכנה מוקדמת לפני צילום רנטגן פשוט ללא שימוש בחומר ניגוד. עם זאת, צילום של מערכת העיכול מחייב מטבע הדברים צום או ריקון מראש של התוכן הצואתי. במידה והבדיקה מתבצעת בקרב נשים בגיל הפוריות, יש לוודא שהן לא בהריון. חשיפת העובר לקרני רנטגן עלולה להזיק לו ולגרום לבעיות.