מהי מזותרפיה לשיער ולמי מתאים הטיפול? 

בין שלל הטיפולים השונים שנועדו לתקן פגמים אסתטיים שנוצרו מסיבות שונות, אנחנו מוצאים גם את המזותרפיה. מדובר בטיפול של הזרקת חומרים מזינים שונים כמו חלבונים לדם באיברים שנדרש בהם "רענון" הסירקולציה והחייאת תאים ולכן היא שימשה בתחילה לצרכים רפואיים כמו טיפולים באורתופדיה, בעיות בכלי דם ופציעות ספורט של כלי דם, שרירים ועצמות, ועוד שימושים רבים. עם הזמן, מזותרפיה התבררה כשיטה מצוינת לשימוש בטיפולי אסתטיקה רפואית והיא נעשית היום גם למטרות של שיקום עור, אבל היום היא משמשת גם למטרת מלחמה נגד נשירת שיער והידלדלות בצמיחה גם אצל גברים וגם אצל נשים. 

מזותרפיה לשיער

מהי מזותרפיה?

מזותרפיה היא יותר טכניקה מאשר החומרים משום שבכל מטרה מזריקים חומרים שונים. בעיקרון, זוהי שיטה שב מחדירים מחט לאיברים מסוימים, במקרה זה לעור. השיטה מטפלת באמצעות החדרה במחט של חומרים כמו טסיות דם שעוברות הפרדה מכדוריות אדומות ולבנות במכשיר הצנטריפוגה ולכן רק רופאים מורשים ומיומנים לבצע טיפולים כאלה. יש גם מזותרפיה המשמשת למטרת החדרת חומרי הזנה מרוכזים להחייאת העור והיא מוכרת למי שעובר טיפולי אנטי אייג'ינג. ההזרקה התת עורית עושה שתי פעולות – היא גם מחדירה חומרים בצורה אחידה והם מתפזרים טוב יותר, וגם הדקירה עצמה גורמת לתאי העור להגיב ולהתחיל לייצר חומרי תיקון ובניית עור מחדש. זה בדיוק אפקט ההחייאה שמחפשים על מנת להזרים מחדש דם שמזין שורשי שיער ותאי עור. 

איך זה עובד?

הזרקה תת עורית שנועדה לפזר חומר בצורה אחידה עובדת בצורת הרבה זריקות זעירות על פני השטח, ולכן מתקבל גם המראה של הנקודות האדומות בזמן מזותרפיה לשיער. בעבר עשו זאת כדי להילחם בכאבים בגלל בעיות ומחלות, היום זה משמש כאמור לתיקונים קוסמטיים. יש כמה שיטות עבודה במזותרפיה, הזרקה קלאסית או החדרה של חומרים במכשיר מיוחד. היא אחת השיטות היחידות באסתטיקה רפואית שהוכחו כיעילות בגלל התגובה של העור והשיער ולכן היא פופולרית כשהיא מבוצעת נכון בידי רופאים מומחים לעור ולשיער. זה פרט חיוני דווקא משום שמדובר בשיטה זעיר פולשנית וכירורגית. במזותרפיה קלאסית ייווצרו שטפי דם קטנים שיחלפו לאחר כמה ימים אבל הטיפול אינו מסוכן ואינו כואב כמעט. בשיטה ללא מחטים עובדים במכשיר אחר אבל לאותה מטרה.

למי מיועדת מזותרפיה לשיער?

זוהי טכניקה לטיפול בנשירת שיער אצל מי שסובל מכך בגלל סיבות לא גנטיות כדי שאפשר יהיה לעורר מחדש את הזקיקים ואת העור כדי להצמיח שוב את השיער שאבד. זה מחייב עבודה מדויקת במחט שגורמת לכמה תגובות חשובות, כמו עידוד העור להתחיל לייצר שוב חומרים שהוא כבר לא מייצר. כך שהאפקט הנוסף הוא גם הצערה ושיפור התפקוד של תאי העור כדי שיוכלו לבצע את התפקיד החשוב שלהם בהצמחת השיער. בשיטה זו עובדים במכשיר שנקרא דרמו רולר שיש בו מחטים זעירות שפוצעות את העור בצורה מבוקרת ובכך גם גורמים לעור לתקן את עצמו בצורה מוגברת. לכל תא יש יכולת התחדשות ובנייה מחדש וזאת המטרה של שיקום צמיחת השיער. 

מה קורה לאחר יצירת הנקבים הזעירים?

העור יתקן את עצמו בעזרת ייצור מוגבר של קולגן והתרבות תאים. התוצאה היא תיקון כולל של כל הקרקפת ודרבון שלה למלא את תפקידה הביולוגי. העור לא יצטלק למרות שהוא עובר תהליך דלקתי שנועד לגרום לגוף לרפא את עצמו משום שהמחט לא חודרת לעומק שגורם צלקת. זה מספיק להתחדשות תאי העור מבלי לגרום לחתכים שלא יחלימו. כך אפשר לטפל במי שסובל מאלופציה אראטה, שהיא נשירת שיער בגלל מערכת החיסון שפועלת נגד הגוף.