מעלון מדרגות

מי זקוק למעלון מדרגות

הכירו את מעלון המדרגות

מעלון מדרגות יכול להיות צירוף מלים שמעולם לא פגשתם ומתקן שמעולם לא ראיתם. המעלון הוא מתקן שמחובר לצדם של גרמי מדרגות כדי לאפשר לבעלי מוגבלויות שלא יכולים לעלות במדרגות לעלות בהם ממש כמו כולם. לא תמיד יש מעלית בבניינים או במבנים ציבוריים וגם בבנייני דירות הבעיה הזו קורת בעיקר כאשר יש בניין ישן שאין בו מעלית או תשתית אפשרית למעלית ואדם מסוים מזדקק לפתרון. המעלון מותקן בצורה בטוחה וניתן להסיע עליו אל הקצה השני של גרם המדרגות את הנכה עם כיסא הגלגלים או בלעדיו, תלוי בדגם, והוא צעד נוסף של העולם בדרך לנגישות מוחלטת לנכים בכל מקום.

מי זקוק למעלון מדרגות?

  • מעלון מדרגות הוא מתקן שימושי מאוד והאוכלוסייה שצריכה אותו יותר מכול הם נכים. נכים או בעלי מוגבלויות אחרים שלא מסוגלים לעלות בכוחות עצמם לא רק שזקוקים למעלון מדרגות תקין ואיכותי אלא חייבים אחד כזה כתלות הכרחית. ללא מתקן כזה וללא דרכי גישה אחרות מלבד עלייה במדרגות יהיו אזורים שלמים שהם לא יוכלו להגיע אליהם למשל בנייני מגורים לביקור קרובי משפחה, בנייני משרדים מסוימים ועוד.
  • לא רק נכים משתמשים במעלון אלא אנשים שלא יכולים לעלות מדרגות באופן זמני. אם אדם מסוים נפצע ברגלו או מחלה מסוימת מונעת ממנו את היכולת להתאמץ בעלייה ממושכת במדרגות, מעלון לנכים יכול לפתור את הבעיה. אפשר לעמוד על המעלון או לשבת עליו וכך להגיע עד לסוף גרם המדרגות בלי מאמץ כלל כך שהמעלון הוא נכס חשוב לא רק במקרים שיש נכים שצריכים נגישות.

מעלון מדרגות לפי חוק

מעלון למדרגות חובה לפי חוק כאשר יש יותר משש קומות בבניין מסוים ואין מעלית. אמנם כיום אי אפשר לחשוב על מבנים כאלו כיוון שמעלית היא צורך הכרחי לא רק לנכים אלא לאיכות חיים די בסיסית מה שבבנייה המודרנית נלקח כמובן מאליו. עם זאת, בניינים ישנים רבים עדיין לא מכילים מעליות וההתקנה של מעלון המדרגות היא חובה ויכולה להגיע אפילו עד קנסות משמעותיים לפי החוק לנגישות בעלי מוגבלויות.