מעלון למדרגות עבור מי?

בעלי מוגבלויות, קשישים וגם גברים או נשים צעירים אחרי אירוע פיזי או מוחי יכולים להיעזר במעלון למדרגות. במאמר הבא נסביר מה בדיוק ההבדל בין מעלון לבין מעלית, למי הוא מיועד ומה היתרונות שלו

מעלון רגיל מיועד לאפשר מעבר בין מפלסים שהגובה שלהם הוא פחות מקומה אחת. לעומת זאת, מעלון למדרגות יכול לאפשר את המעבר בין קומות שונות – אבל בלי להשתמש במדרגות עצמן. בגלל היתרונות הללו של מעלון למדרגות, הוא מיועד עבור קהל יעד מגוון מאוד.

מעלון מדרגות לקשישים

קודם כל, מעלון למדרגות מיועד לקשישים שחיים בבית ונשארים בקהילה. אם בבית של הקשישים יש כמה קומות אבל הם לא יכולים לעלות במדרגות בצורה עצמאית, ייתכן והמעלון יספק עבורם פתרון. באמצעות מעלון למדרגות, קשישים ובעלי מוגבלויות יכולים לעבור בין המפלסים השונים בלי להיות תלויים באנשים אחרים.
בנוסף, דגמים מסוימים של מעלון למדרגות מאפשרים לקשישים להשתמש בהם תוך כדי שהם ממשיכים לשבת על כיסא הגלגלים. לעומת זאת, דגמים אחרים של מעלון למדרגות בנויים בעצמם כמו כיסא – ולכן הקשישים עוברים מכיסא הגלגלים שלהם ישירות אל המעלון.

מעלון מדרגות לבעלי מוגבלויות

בעלי מוגבלויות בכל גיל יכולים להיעזר במעלון למדרגות על מנת לשמור על עצמאות מלאה בתוך הבית. אם בבית יש כמה מפלסים שונים ולכן גם מדרגות, יכול להיות שבעלי מוגבלויות יהיו תלויים במעלון כדי לשמור על עצמאות.
כמו כן, מעלון למדרגות מיועד עבור מי שזקוקים לו בגלל מצב פיזיולוגי מסוים שאליו הם הגיעו בגיל מאוחר בחיים – או עבור צעירים אחרי אירוע מוחי, תאונת דרכים וכן הלאה. בכל אחד מהמקרים האלה, המטרה זהה: לאפשר לבעלי מוגבלויות שמתקשים בניידות לעלות ולרדת במדרגות, עם פתרון בטיחותי שנוח לתפעול עצמאי.

היתרונות של מעלון למדרגות בתוך ומחוץ לבית

מעלון למדרגות משולב גם בבתים פרטיים וגם במקומות אחרים. מחוץ לבית אפשר למצוא את המעלון בסוגים שונים של מוסדות ציבור, בבתי מלון וגם בחלק ממרכזי השופינג והקניונים. תודות לעלייה משמעותית במודעות לצרכים של בעלי מוגבלויות או קשישים בכיסאות גלגלים, יש כיום גם ביקוש גבוה להקצאת מעלון במדרגות של המרחב הציבורי.
היתרון של מעלון בא לידי ביטוי בזה שנוח מאוד להשתמש בו. אין צורך בניסיון קודם או ברקע מקצועי מסוים כדי להשתמש במעלון, מה גם שהוא מוכיח את עצמו עבור בעלי מוגבלויות בגילאים שונים. המעלון מאפשר לקשישים להמשיך לחיות בבית גם כאשר הם מתחילים לסבול מקשיי ניידות, הוא מתאים לבעלי כיסאות גלגלים והוא מותקן בצורה בטיחותית על ידי חברות שמתמחות בכך.

כך בוחרים את המעלון המתאים

התנאי היחיד לניצול היתרונות השונים של מעלון למדרגות הוא להתאים אותו לקהל היעד. כדי לבחור את המעלון המתאים, חשוב להתייעץ עם בעלי מקצוע.