מרפאת כאב

כבר הרבה מאוד שנים שהמושג "כאב" אינו מתייחס רק לאירוע זמני של חולי, תאונה ועוד. יש אנשים שעקב מחלות כרוניות, בעיות גופניות, רגישויות מסוימות ועוד, סובלים מכאב יום יומי מתמשך וזקוקים לטיפול במקום המתמחה לכך: מרפאת כאב.

כאבים שונים

מרפאת כאב הוא מקום שבו מטפלים בכאבים מסוגים שונים כמו: כאבים בכף הרגל, מיגרנות, כאבי שכמות, כאבי גב תחתון, כאבי צוואר, כאבים בכפות הידיים. כאבי כתפיים, כאבי קרסול, כאבים כרוניים.

לכל אלו נוספה גם בשנים האחרונות המחלה פיברומיאלגיה- דאבת השרירים שאיש אינו יודע ממה היא נגרמת, אך מדובר בכאבים ברקמת החיבור ובשרירים שגורמים לכאבים כרוניים מפושטים בכל הגוף ותחושת עייפות כבדה. אנשים המגיעים למרפאת כאב , מצפים למזור והקלה על הכאבים שלהם.

מרפאת כאב

גישה של מרפאת כאב

לפני שמתחילים במתן טיפול לכאבים, יש גישה שחוקרת מול המטופלים את הרקע והסביבה שלהם, בודקת מהו היחס שלהם לכאב ממנו הם סובלים, ממה הוא נגרם ומה הציפיות שלו מהטיפול. בהמשך עובר המטופל בדיקה גופנית הבוחנת את התפקוד הגופני וכן מהן המגבלות שיש לו בגלל הכאב. המגבלות הן מאוד אישיות ונוגעות גם למקצועו ותפקודו האישי של כל אדם, לאורח חייו ולרצונות שלו. תנאי הכרחי להצלחת הטיפול במרפאת כאב, הוא שיתוף פעולה של המטופל עם המאבחן והסכמה לגבי חוות הדעת שלו על מקור הכאבים והגורמים להם. שיתוף הפעולה גם נדרשת להצלחת הטיפול הכולל בדרך כלל אחריות של המטופל למשימות של ניטור יומי של כאבים, שמירה על היגיינה ותזונה נכונים, פעילות גופנית ומטפלת גם בצד המנטלי של תפיסת הכאב והסבל, תרגילים לשינוי צורת החשיבה, חשיבה חיובית ועוד.

כאבי גוף בעידן המחשב

בעידן הזה של אינטרנט ומחשבים, נוצרו תופעות כאב חדשות המיוחסות לישיבה ממושכת מול מחשב וכולם מטופלים במקום אחד: מרפאת כאב. לשעות הרבות של ישיבה מול מחשב יש מחיר. אנשים מתלוננים על כאבי צוואר, קישיון עורפי המוביל לכאבי ראש ומיגרנות. כאבים בשכמות ובכתפיים, דלקות כמו למשל תסמונת המנהרה הקרפאלית ועוד. ישיבה לא נכונה מול מחשב, על כיסא שאינו ארגונומי, וגם השעות הרבות מול המסך יוצרות כאבים כרוניים ודורשים טיפול ושינוי הרגלים. מומלץ לשנות את תנוחת הישיבה, ליזום הפסקות באמצע, כדי "לאוורר את הגוף מהלחץ שמופעל על עמוד השדרה ועוד. גם כאבי צוואר ושכמות נוצרים בגלל ישיבה ממושכת ובהייה במסך המחשב. בגלל שאין תזוזה של השכמות ושרירי הצוואר, הם לא מקבלים את אספקת הדם שהם זקוקים לה ומכאן תופעות כמו שרירים מכווצים, מתח באזור הצוואר והשכמות ועוד.

כאבי ראש ומיגרנות- מרפאת כאב

ישיבה מול מחשב וישיבה בכלל, באורח חיים של תזונה לא נכונה, מאמץ רב וחוסר פעילות ספורטיבית, גורמים לכאבי ראש ומיגרנות. אלה נגרמים בגלל המאמץ של העיניים והתכווצות של שרירי הקרקפת. גם כאבי גב תחתון מיוחסים לישיבה ממושכת משום שנוצר לחץ על עמוד השדרה וזה עלול להוביל גם למקרים חמורים של פריצות או בלטי דיסק הגורמים להקרנה של כאבים בגב וברגליים. מרפאת כאב יש לציין לא מטפלת רק בכאב עצמו, אלא מנסה בשיתוף פעולה עם המטופלים עצמם, לגרום להם לעשות שינוי תזונה והרגלים אשר יקלו על הכאבים, לעתים ימנעו אותם כליל. שינויים אלה כוללים תפיסה חדשה לחיים, לתזונה, לפעילות גופנית ולתפקוד בכלל.