ניתוח וריקוצלה

מתי צריך לעבור ניתוח וריקוצלה

וריקוצלה הינה בעיה אשר נפוצה אצל גברים רבים, הבעיה הינה בעיה גופנית אשר מתרחשת באיזור האשכים. הבעיה באופן פשוט הינה חוסר ביכולת ניקוז באיזור האשכים, תפקיד האשכים בגופו של הגבר הוא ייצור זרע. בתהליך ייצור הזרע נוצרת גם פסולת שאמורה להתנקז בכיוון מעלה אל עבר הכבד להמשך עיבוד, כל זאת כנגד כוח הכבידה של כדור הארץ. בוורידים אשר מוליכים את הפסולת הזו ישנם מערכות חד כיווניות שמונעות מהפסולת לחזור חזרה אל האשכים. וריקוצלה מוגדרת כאשר המערכת הזו לא מתפקדת והפסולת חוזרת לכיוון האשך ולא מצליחה להפלט ממנו. כאשר קורה דבר מהסוג הזה נוצרת חסימה באשך שלא מאפשרת הגעה של חמצן לאיזור ועם הזמן פוגעת בתפקודו.

כמה דברים שכדאי לדעת על ניתוח וריקוצלה

  • מי סובל מויריקוצלה? – וריקוצלה הינה תופעה יחסית שכיחה בקרב גברים, כ-15%-20% מכלל הגברים יחוו בעיה זאת בחייהם. כ90% מהגברים אשר חווים בעיות פוריות יחוו גם וריקוצלה, זה הוא אחד הגורמים השכיחים לאי פוריות אצל גברים. לרוב ניתן לדעת על קיומה של הוריקוצלה רק בעקבות אי פוריות, במקרים מסויימים מורגש גם לחץ באיזור האשכים. הוריקוצלה לרוב תפגע באשך השמאלי. כמובן שלא מקבלים את ההחלטה לבצע ניתוח על פי הערכה עצמית או הרגשה, במקרים כאלה יש להתייעץ עם מומחה בתחום שיוכל לאבחן את מצבכם ולהפנות לניתוח אם יש צורך.

 

  • כיצד מתבצע ניתוח וריקוצלה – ניתוח וריקוצלה או בשמו השני ניתוח לחסימת ורידים באשכים, יכול להתבצע תחת הרדמה מלאה או מקומית. במידה ומדובר בהרמדה מקומית בלבד, ישאר המטופל בהכרה מלאה לאורך כל התהליך. הרדמה מקומית נעשית באמצעות חומר מאלחש, באמצעות החומר המטופל לא יחוש כלום תוך מספר שניות. המשמעות של זה היא שניתן לנתח ללא כאבים או תחושת אי נוחות אצל המטופל, לאחר שעתיים תפוג השפעת החומר. במהלך ניתוח וריקוצלה יבוצע חתך קטן בבטן התחתונה של המטופל. המנתח יאתר את הורידים שהתרחבו, יחתוך אותם ויקשור מחדש, כך ניתן למנוע את זרימת הדם בהם. באמצעות הקשירה מתאפשרת זרימה של דם דרך ורידים תקינים וכך נמנעת הוריקוצלה. קיימת עוד אפשרות לניתוח זה, באמצעות בלון שמוחדר לורידים המתרחבים וכך חוסם את זרימת הדם בהם, ניתוח זה נחשב לפחות מסוכן כי לא חותכים את הורידים עצמם.

 

  • מהם אחוזי ההצלחה ומהם הסיכונים בניתוח זה – כמו כל פעולה כירוגית גם ניתוח וריקוצלה הינו הליך הכרוך בסיכון מסויים. על מנת לוודא שאתם לא נשלחים לניתוח זה סתם יש לשתף את הרופאים והמנתח בכל המידע הרפואי אשר קיים עליכם וכן לשתף אותם בכמה שיותר אינפורמציה לגבי מצבכם. סיבוך כירוגי בניתוחים מהסוג הזה מתרחשים ב-1%-2 ויכולים לכלול פגיעה באיברים באיזור. סיכוי ההצלחה של ניתוח זה הם 70% ולכן הוא ניתוח מאד פופלרי שאנשים שנזקקים לו לרוב בוחרים לבצע. הצלחת הניתוח מוגדרת כאשר האשכים חוזרים להפיק זרע.

151684615

במקרים כמו וריקוצלה חובה להתייעץ עם רופאים מומחים

ניתוח וריקוצלה הינו ניתוח שכיח שמתבצע בבתי חולים רבים ברחבי הארץ, גברים רבים עוברים אותו במהלך חייהם. אם אתם חושבים שאתם זקוקים לניתוח או חווים בעיות פוריות זה הזמן ללכת לעבור בדיקה מקדימה אצל רופא. היום ניתן לזהות את הבעיה באמצעות מכשירי אולטרסאונד ולאבחן את הטיפול המדוייק שיש על החולה לקבל. במקרה כזה יש לפנות למומחים בתחום שידעו לנתח כל מצב כזה או אחר ולשלוח אתכם בידיוק אל הטיפול אשר מתאים לכם.