מה צריך לדעת לפני ניתוח מסטואידקטומיה?

ניתוח מסטואידקטומיה נועד לטפל בתופעת הכולסטאטומה אשר עשויה להתפתח באוזן או בדלקת באוזן. מה חשוב לדעת לקראת ניתוח מסוג זה?  

ניתוח מסטואידקטומיה

כמה מונחים בסיסיים

כולסטאטומה היא סוג מיוחד של רקמה, שעשוי להתפתח באזור האוזן התיכונה. חשוב לציין, שלא מדובר ב"גידול". עם זאת, כולסטאטומה איננה דבר תקין והיא מתפתחת באופן שעשוי לשבש את פעולת האוזן ואף לסכן אברים בסביבתה, כולל אפילו את המוח. היא הורסת רקמות שונות ואף פוגעת בשמיעה. "הזיז הפטמתי" (או "מסטואיד") היא עצם שנמצאת מאחורי האוזן התיכונה, אשר בתוכה ממוקמות עצמות השמיעה.

האם חייבים ניתוח?

על פי הרפואה המערבית מודרנית, אין טיפול יעיל אחר עבור מסטואידקטומיה מלבד ניתוח. ניתוח מסטואידקטומיה מתבטא בניקוי יסודי של הרקמה המיותרת, תהליך אשר גורם לכך שהתופעה תעלם. ישנם מצבים (לא רבים), שבהם ניתוח אחד לא מספיק ונדרשים כמה ניתוחים נפרדים מסוג זה. כמו כן, ישנם מצבים שבהם הליך המסטואידקטומיה מבוצע כחלק מניתוח אוזניים, שמיועד בעיקרו למטרה אחרת. 

הכנות לניתוח

מסטואידקטומיה מהווה כעקרון ניתוח נפוץ, וותיק ולא מאוד מסובך, שאין לו בדרך כלל תופעות לוואי משמעותיות או סיבוכים משמעותיים. עם זאת, עדיין מדובר על הליך ניתוחי באיבר חיוני, במיקום שבו מערכות גוף רגישות רבות ולכן יש כמה שלבי הכנה חשובים מאוד, שיש לבצע בקפדנות. לפני הניתוח יבוצעו כמה בדיקות מקדימות, אשר יסייעו בין השאר להעריך במדויק, את המצב העדכני של התפשטות הכולסטאטומה. בדיקה סטנדרטית נוספת שתבוצע, היא בדיקת שמיעה. כמו כן, רופא אשר מתמחה במחלות אוזניים, יבדוק לעומק את המצב, מבחינת השלכות משנה של מצב האוזן – האם ישנם סיבוכים נוספים? היכן? ובאיזו דרגת חומרה? כחלק מההכנה לניתוח תיפגשו גם עם רופא מרדים, אשר צריך לברר איתכם נקודות שונות בנושא הספציפי של תחום עיסוקו. רשימת הנחיות לקראת ניתוח מסוג זה, תקבלו כמובן מהמוסד הרפואי שבו יבוצע הניתוח ומהרופא שלכם. ההנחיות עשויות להיות שונות מאדם לאדם, על פי מצבו. ככלל, תתבקשו להיות בצום (צום ממוצקים וגם צום מנוזלים) למשך כמה שעות לפני הניתוח. 

מהלך הניתוח 

ניתוח מסטואידקטומיה נמשך כשעתיים עד ארבע שעות והוא מתבצע תחת הרדמה כללית. הניתוח מתבסס על חיתוך מאחורי האפרכסת, אך הוא עשוי להסתייע גם בטכניקות של אנדוסקופיה. התמונות מהאנדוסקופ וגם מה שהרופא רואה ישירות תוך כדי הניתוח, יסייעו לקבל החלטות שונות, לגבי פרטי הפרטים של תהליך הניתוח. "בגדול", ניתוחים אלה יתבצעו באחת משתי גישות: גישה בסיסית, "שמרנית", אשר מכונה בשם Canal wall או גישה בשם Canal wall down. מבלי להיכנס לפרטים טכניים מדי, הגישה השנייה דרושה, כאשר המצב מורכב יותר – כשלא ניתן לנקות יסודית, מבלי להסיר "קיר" מפריד מסוים בתוך האוזן. 

לאחר הניתוח

לאחר שהניתוח מסתיים, החולה מאושפז להשגחה למשך יום או יומיים, עד לשחרורו. הוא יהיה בהתחלה עם חבישה על האזור המנותח (גם בתוך האוזן וגם סביב הראש). לא צפויים כאבים משמעותיים בעקבות ההליך, אם בכלל. אך אם ישנם, מקובל לתת טיפול תרופתי שמקל. בימים שלאחר השחרור, החולה נדרש להקפיד על כמה הנחיות נוספות, דוגמת הימנעות מחדירת מים לאוזן תוך כדי רחצה. בהמשך, יש צורך בבדיקת שמיעה וכן בבדיקות מעקב, בעזרתן ניתן לדעת אם הכולסטאטומה חזרה או לא. בדיקות אלה לא מבוצעות מייד אלא בחודשים שלאחר הניתוח. במהלך זמן זה, גם השמיעה תשתפר בהדרגה. בטווח הארוך, מה שיישאר מהניתוח זו רק צלקת קטנה מאחורי האוזן.