ניתוח קיצור קיבה

ניתוח קיצור קיבה – מצילים את החיים

אם בעבר אנשים שסבלו מעודף משקל משמעותי היו צריכים להתמודד עם הקיים ולעשות הכל על מנת להצליח בדיאטה קיצונית שמטרתה הייתה הורדה במשקל והצלתם, כיום הרפואה המודרנית מספקת לאנשים אלו כלי עזר המוגדר על ידי רופאים רבים כ- "כמקפצה לחיים". כלי עזר זה הוא ניתוח קיצור קיבה המשתייך למשפחת הניתוחים הבריאטריים.

 

מה הבעיה עם דיאטה רגילה?

אנשים רבים תוהים מדוע לבחור בפרוצדורה כירורגית של ניתוחים בריאטריים כאשר יש אפשרות להתחיל דיאטה רגילה ולהרזות אט אט. התשובה היא בגוף השאלה. אנשים שסובלים ממצב של השמנת יתר חולנית הם אנשים שסובלים מעודף של עשרות קילוגרמים מיותרים ומוגדרים ברמת סיכון גבוהה לפתח מחלות השמנה שונות, כמו למשל מחלות לב, לחץ דם, סכרת, בעיות נשימה ועוד.

רוב האנשים שסובלים מהשמנה קיצונית ניסו דיאטות כאלו ואחרות אך לאחר הורדה של כמות מסוימת של קילוגרמים הם נכנעו והשמינו מחדש. כיוון שהשמנה היא לא משחק וכיוון שקשה מאוד להרזות כמות גדולה של קילוגרמים על ידי דיאטה רגילה, הרופאים ממליצים על ניתוח קיצור קיבה מסוג זה או אחר, קרי, ניתוח בריאטרי.

 

מהם ניתוחים בריאטריים?

ניתוחים בריאטריים הם ניתוחים המיועדים לאנשים הסובלים מהשמנת יתר חולנית ובעיות רפואיות שונות הנובעות ממשקל יתר. ניתוח קיצור קיבה מיועד לאנשים שלא הצליחו להרזות את המשקל הרצוי על ידי דיאטה. אנשים שמדד מסת הגוף שלהם הוא 40 ומעלה. פעמים רבות ניתוח זה מוצע גם לאנשים בעלי BMI 35 באם הם סובלים ממחלות נלוות של ההשמנה.

אם בעבר ניתוחים בריאטריים נעשו על ידי הליך שחייב את פתיחת הבטן, היום רוב הניתוחים נעשים בשיטה הלפרוסקופית. נכון לרגע כתיבת מאמר זה סוגי הניתוחים הבריאטריים המוצעים בישראל הם ניתוח שרוול קיבה, מעקף תריסריון, מעקף קיבה בשיטת ה- Roux-en-Y , ניתוח מיני מעקף קיבה (שיטת האומגה לופ) ופרוצדורה כירורגית של שרוול קיבה. בכדי לעבור ניתוח בריאטרי יש לפנות אל רופא מומחה בכירורגיה בריאטרית שיתאים למטופל את סוג הניתוח המתאים ביותר למצבו, כלומר, למשקל שלו, להיסטוריה הרפואית שלו והמצב של האיברים הפנימיים בגופו.

 

לסיכום, נכון להיום מומחים ברפואה בכל רחבי העולם טוענים שהשמנת יתר היא מגיפה עולמית. כיוון שרוב האנשים שסובלים מהשמנת יתר הם אנשים שסובלים ממסת משקל המסכנת את בריאותם וכאלו שניסו  דיאטות שונות ולא הצליחו לפתור את בעיית המשקל לאורך זמן. ניתוח קיצור קיבה הוא הפתרון האידיאלי. ניתוח זה יאלץ אותם להקטין את כמות המזון אותה הם יכניסו לגופם והתוצאה תהיה הפחתה משמעותית במשקל.