סיבות ללמוד רפואה במולדובה

סרטן השד – שלושה דברים שצריך לבדוק עד גיל 40

סרטן השד הוא המחלה הסרטנית השכיחה ביותר בקרב נשים החיות בעולם המערבי, אם כי גם גברים יכולים לסבול מהמחלה הקשה (היחס הוא 1:100, כלומר על כל גבר שסובל מהמחלה, ישנן 100 נשים בממוצע החולות בה). כשליש מהחולות האונקולוגיות בישראל סובלות מסרטן השד, כשמדי שנה מתגלים יותר מ-4,000 מקרים חדשים בישראל לבדה.

נכון לכתיבת שורות אלה מדובר בסוג הגידול הקטלני הראשון בשכיחותו (בתור גורם תמותה) בקרב נשים מכל קבוצות האוכלוסייה בארץ ללא יוצא מן הכלל, כשסך הכול כחמישית מהנשים היהודיות וכרבע מהנשים הערביות שהולכות לעולמן כתוצאה ממחלת הסרטן, סבלו מסרטן השד. בממוצע נפטרות מהמחלה הקשה כ-1,000 נשים בישראל לבדה מדי שנה. במאמר שלפניך נפרט אודות שלושה דברים שחשוב לבדוק עד גיל 40, על מנת להפחית את סיכויי התמותה מהמחלה הקשה.

האם את מכירה את גורמי הסיכון לחלות בסרטן השד בגיל צעיר?

אמנם קרוב ל-80% מהנשים המאובחנות כחולות בסרטן השד הן מעל גיל 50, אך חשוב לדעת כי 6% מהחולות מאובחנות לפני גיל 40. אי לכך, מומלץ להכיר את גורמי הסיכון השונים לחלות בסרטן השד בגיל צעיר ולבדוק שאינם מהווים את מנת חלקך. באופן כללי ישנו לא מעט מידע שגוי בנושא ולכן מומלץ לפנות לרופא העוסק בתחום לצורך קבלת מידע אמין ומקצועי.

כך, לדוגמה, הסיכון לחלות בסרטן השד בגיל מוקדם גבוה יותר בקרב נשים שעברו טיפול קרינתי בזמן התפתחות השדיים, לפני גיל 20, אך טיפולים אחרים בשד לא קשורים לעלייה בסיכון בדרך כלל כמו טיפולי כירורגיה (ניתוחי שד) למשל.

אחוז גבוה מהחולות בסרטן השד מאובחנות עד גיל 40

האם את בסיכון לחלות בסרטן השד על רקע מוטציה גנטית?

מומלץ לבדוק האם נשים במשפחה חלו בסרטן השד וזאת מכיוון שלנשים בעלות סיפור משפחתי של סרטן השד, בדגש על בנות לאימהות שחלו במחלה או אחיות לנשים שחלו במחלה, ישנו סיכוי הגבוה פי 3 לחלות במחלה בעצמן.

באופן עקרוני בין 85% ל-95% מהמקרים של סרטן השד לא מתפתחים על רקע גנטי תורשתי, אך כשמדובר בסרטן השד המתפתח בגיל מוקדם, הסיכוי לכך שמדובר על סרטן שהתפתח על רקע מוטציה גנטית תורשתית, גבוה יותר. הכוונה היא בעיקר לגנים הידועים לשמצה הנקראים BRCA1 ו- BRCA2, שניתן לאבחן את המוטציות המוכרות בהם בבדיקה גנטית המבוצעת בקרב אלו הנמצאות בסיכון.

לא אחת אבחון של מוטציה כזו או אחרת מאפשר לשנות את אורח החיים, להתחיל במעקב סדיר ושגרתי יותר בגיל צעיר יותר, כשלא אחת מומלץ לנקוט באפשרות של כירורגיה מניעתית (כריתה מוקדמת של השד או השחלות למשל, לצורך מניעת התפתחות המחלה בנשים הנמצאות בסיכון גבוה במיוחד לחלות בה).

האם את מכירה את הסימנים המוקדמים של המחלה?

מומלץ שתלמדי היטב ושתכירי את הסימנים שיש בהם כדי להעיד על כך שמשהו אינו כשורה בשד, סימנים שצריכים להדליק אצלך נורה אדומה. רבות לא יודעות זאת, אבל ב-90% מהמקרים, הסימן הראשון שהיווה עדות להתפתחות הגידול הוא גוש שזוהה במישוש עצמי של השד. ללא מידע אמין, לא ניתן לבצע את הבדיקה העצמית ביעילות, קחי זאת לתשומת לבך.

המאמר באדיבות: ד"ר לילי היערי – מומחית כירורגיה כללית ומנהלת היחידה לכירורגיית ילדים בביה"ח 'זיו', צפת.