עזרה ראשונה בבית

התקף לבכל אחד יכול להציל חיים במידה והוא מקפיד על הכללים הנכונים למתן עזרה ראשונה בבית. במאמר הבא נציג את המקרים הנפוצים ונסביר מתי יש צורך בהזמנת אמבולנס

עזרה ראשונה היא פתרון למגוון רחב של בעיות בריאות שיכולות להתרחש בבית. חשוב להכיר את הטיפים החשובים למתן עזרה ראשונה ובמקביל למהר עם הזמנת אמבולנס ושירותי רפואה מקצועיים. הנה כללי המפתח:

א. החייאה – זו פעולת עזרה ראשונה שמתבצעת בצורה שונה אצל מבוגרים, ילדים ותינוקות. הדגש העקרוני הוא להקפיד על פתיחת נתיב אוויר. יש לוודא שדרכי הנשימה של הנפגע אינן חסומות ולבדוק האם הוא נפגע מחוסר הכרה באמצעות קריאה או צביטה על השכם. לאחר מכן מטים את ראש הנפגע אחורנית, מנקים את הפה מהפרשות ומבצעים עיסויי לב בקצב של 100 עיסויים לדקה. ניתן לחוש באוויר שיוצא ונכנס מפיו של הנפגע על ידי קירוב האוזן, ואם הנפגע אינו נושם יש לבצע הנשמות לאחר 30 עיסויים ראשונים.

ב. התקף לב – רוב האירועים המחייבים הזמנת אמבולנס ומתן עזרה ראשונה בבית קשורים להתקפי לב. יש להורות לחולה לשבת או לשכב בהתאם לנוחיותו, למנוע ממנו מאמץ ולהמתין להגעת צוות רפואי. הגורמים העיקריים להתקפי לב באוכלוסייה הבוגרת הם עישון, השמנת יתר, גיל, מין ומתח נפשי.

ג. חנק מגוף זר – השתנקות נגרמת בגלל דיבור במהלך אכילה, אכילה בעת מצב של השתכרות ואכילה בעת שימוש בתרופות הרגעה. אפשר לזהות השתנקות לפי סימני חנק ראשוניים שבאים לידי ביטוי באחיזת הצוואר בשתי ידיים או לפי שיעול חריף. יש להרגיע את הנפגע עד הגעת הצוות הרפואי, לעודד אותו להשתעל ולנסות לסייע. אם הגוף הזר לא נפלט מעצמו, אפשר לעמוד מאחורי החולה ולחבק את בטנו עם היד מעל הטבור. יש לבצע לחיצות מהירות פנימה ומעלה ולאחר כל תמרון לבדוק אם הגוף יצא. חשוב לחזור על השלבים עד הגעת הצוות הרפואי או עד שהחולה מאבד את הכרתו, כאשר במצב כזה עוברים לביצוע החייאה.

מה עושים במקרה של התחשמלות?

בטיחות אישית צריכה להיות חלק בלתי נפרד משגרת החיים בבית. במקרה של התחשמלות יש קודם כל לנתק את זרם החשמל הכללי, להרחיק את הנפגע על ידי שימוש במקל או בגב כף היד ולהזעיק עזרה ראשונה בטלפון. חשוב למסור את הפרטים בבירור לרבות טלפון, כתובת ושם וכך לאפשר יצירת קשר במקרה הצורך. במידה והנפגע מחוסר הכרה לאחר התחשמלות, הדרך הנכונה להציע עזרה ראשונה היא לבצע החייאה.

יש לזכור שכללי עזרה ראשונה לעולם לא מחליפים טיפול רפואי מוסמך או ביקור אצל רופא. אלו עקרונות שנועדו לשם מידע בלבד והמטרה שלהם היא לסייע למי שנמצא במצבי חירום. חשוב לעקוב אחר תגובות הנפגע ולהימנע מפעולות לא מוכרות.