עקיצות יכולות להיות מסוכנות – כך תדעו להתמודד איתן!

עקיצות חרקים מסוכנות לכל אורך השנה ובעיקר בקיץ. הן עלולות לגרום נזקים בריאותיים בלתי הפיכים לטווח רחב של גילאים, לכן חשוב לדעת כיצד להתמודד איתן ובעיקר להכיר גם את אמצעי המניעה

עקיצה היא חלק ממנגנון שנועד להגן על חרקים והוא יכול גם לפגוע בבני אדם. החרקים העיקריים שנושכים הם עכבישים, פרעושים, קרציות ויתושים. מלבד הכאב שמלווה את איזור העקיצה, הסכנה היא גירודים כרוניים והחדרת ארס או חיידקים מחוללי מחלה למקום הנשיכה. מעבר לכך, יש סוגים רבים של דבורים, צרעות וחרקים שמשתמשים במנגנון עוקץ מיוחד כדי להחדיר ארס מסוכן.

דויטש הדברה נותנים לכם מידע על סוגי עקיצות וההתמודדות איתן: 

עקיצות בטיול שטח
סוגי עקיצות בטיול שטח

א. עקיצת דבורה – ברוב המקרים תביא עקיצת דבורה להופעת שלפוחית. לא מומלץ לפוצץ את השלפוחית, כי זה עלול לגרום לזיהום ולכאב. מצד שני, בהחלט כדאי לשים פלסטר ייעודי ולהגן על הפצעים מפני פגיעה לא מכוונת. אם העקיצה כואבת במיוחד אפשר ליטול משככי כאבים. יש לקרוא היטב את ההוראות על גבי האריזה ולוודא נטילת מינון מתאים.

ב. עקיצת עכביש – הפתרון הטוב ביותר לעקיצת עכביש הוא מריחת אלוורה. אפשר למרוח ג'ל אלוורה קריר או משחה נגד גרד ואלרגיה. מי שידוע בתור סובל מאלרגיות צריך להחזיק בבית משחות ייעודיות, שמאושרות על ידי רופאי המשפחה. בכל מקרה אסור לגרד ולשפשף את המקום כדי לא לגרום לזיהום. אסור גם למרוח קרם או משחה על פצעים פתוחים שנגרמים באיזור העקיצה.

ג. עקיצת יתוש – זו העקיצה הנפוצה ביותר, אך היא גם הכי מטרידה. יש לשטוף את מקום העקיצה עם מים וסבון כדי למנוע גירודים. במקרים של עקיצה פולשנית במיוחד, אפשר להניח רטייה קרה על האיזור וכך להפחית נפיחות.

מלבד האמור לעיל, חשוב להבחין בין תגובה רגילה לעקיצה לבין תגובה אלרגית מקומית או כוללת. עקיצה גורמת לעיתים לזיהום משני ובעיות רציניות נוצרות בשל עקיצות מרובות.

איך מונעים עקיצות מיותרות?

הדרך הטובה ביותר למנוע עקיצות היא להזמין שירותי הדברת מזיקים מקצועית. אפשר להזמין את השירות הזה לפני הקיץ וגם בימי החורף. עדיף לבצע הרחקת מזיקים כללית אחת לשנה, או בהתאם לצורך. כדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע לגבי השירות ולשלב אותו עם פתרונות נוספים. חשוב להתקין רשתות בכל דלתות וחלונות הבית, לנקז מאגרי מים עומדים ולעדכן את נציגי הרשות המקומית במקרה של מפגעים.

לבסוף, עקיצות יכולות להיות מאוד מסוכנות ולכן כולם צריכים לדעת כיצד להתמודד איתן. הסוד הוא לזהות את סוג העקיצה ובמידת הצורך לפנות לייעוץ רפואי. בנוסף, תמיד ניתן למנוע את העקיצות בעזרת שירותי תחזוקה לחצר ולבית. תגובה אלרגית אפשר לזהות לפי התעלפות, סחרחורת קיצונית, קוצר נשימה, כאבי בטן והקאות.